České zemědělství prožilo loni nejlepší rok od pádu komunismu. Odhady zisku se pohybují mezi deseti a 15 miliardami korun, ministr zemědělství Petr Gandalovič je ještě optimističtější. "Hovoří se dokonce o 16 miliardách korun, což je velmi dobré číslo," řekl . Nejvíce zatím zemědělci vydělali v roce 2004, necelých devět miliard korun.

Zemědělství má dobré postavení, s výjimkou chovatelů prasat

zemedelec-prase-192-128.jpgČeské zemědělství jako celek je podle Gandaloviče v dobrém postavení, v horší situaci jsou chovatelé prasat. "V sektoru prasat se investovalo velmi málo, dlouhodobě je na hranici a někdy i pod hranicí rentability," uvedl. Chovatelé prasat jsou v systému dotací EU znevýhodněni, protože přímé platby zemědělcům se vážou na výměru obhospodařovaných pozemků.

Mezi letošní priority resortu ministr řadí především jednání o podobě přímých plateb zemědělcům v EU, dále úpravu zákonů o půdách a vodách; zeštíhlení státního aparátu a zefektivnění kontroly farmářů.

Budoucnost ovlivní reforma systému dotací

Budoucnost agrárního sektoru v Česku i celé EU ovlivní reforma systému dotací. Návrh evropské komisařky pro zemědělství Mariann Fischerové-Boelové znevýhodňuje velké zemědělské podniky pobírající nyní dotace přes 300.000 eur (osm milionů korun). ČR tak díky převaze velkých farem může přijít až o 40 procent přímých plateb.

"Je otázka, jaký mechanismus bude přijat. Pokud budou peníze omezeny podle velikosti farmy, ale zůstanou v členské zemi, je to ještě diskutovatelné," uvedl Gandalovič. Česko by v takovém případě užilo peníze na jiné projekty podporující zemědělce. "Pokud by to znamenalo, že tyto peníze nebudou ČR vůbec vypláceny a rozplynou se někde v evropském rozpočtu, je to pro nás úplně nepřijatelné," doplnil.

nku-zemedelstvi-192-128.jpgČeské zemědělství získá letos dotace 40 miliard korun, loni to bylo 36 miliard korun, v roce 2006 stát podpořil sektor 33 miliardami korun. Největší část z nich získají čeští farmáři prostřednictvím přímých plateb. Letos mají nárok na 50 procent výše dotací, které získávají jejich kolegové v původních zemích EU. Dalších 30 procent smí zemědělcům přispět ČR, schválený rozpočet na rok 2008 počítá s dorovnáním o tři procenta nižším.

Ministerstvo začne letos v rámci státního dozoru připravovat systém Cross Complaints, který bude platit od roku 2009. "Doposud je možné za neplnění určitých vyjmenovaných povinností dát pokutu, podle tohoto systému může zemědělec přijít i o přímé platby, což je pochopitelně větší sankce než samotná pokuta," řekl Gandalovič.

Některé úřady podřízené ministerstvu zeštíhlí

Ministerstvo také chystá zeštíhlení některých podřízených úřadů. V roce 2007 propustilo MZe šest procent zaměstnanců, přesný počet úředníků, kteří přijdou letos v resortu o práci, Gandalovič nespecifikoval. Zúžení postihne Pozemkový fond včetně nejvyššího vedení; dosavadní prezidium a výkonný výbor má nahradit přímá manažerská struktura.

Ministerstvo zemědělství také v první polovině letošního roku sloučí Výzkumný ústav zemědělské ekonomiky (VÚZE) a Ústav zemědělských a potravinářských informací (ÚZPI), informoval Gandalovič. Sloučením obou organizací přijde část jejich pracovníků o zaměstnání, přesné číslo ale ministr neuvedl.

Od vstupu Česka do EU je domácí zemědělství ziskové, farmáři každý rok vydělali šest až devět miliardy korun. V předchozích 13 letech ale měli zisk pouze dvakrát.