nakupni-kosik-2-192-128.jpgZvyšuje se snížená sazba daně z přidané hodnoty z pěti na devět procent. V návaznosti na to se očekává zdražení všech výrobků a služeb, které této sazbě podléhají, tedy potravin, vody či bydlení. V případě rodiny, kde jsou dva dospělí a dvě děti, by měl posun sazby DPH zvýšit měsíční výdaje v průměru o 240 korun, uvedl analytik Patria Finance David Marek.

Citelné bude hlavně zdražení všech druhů energií, vyšší ceny lidé zaplatí ale třeba také na poště, za televizi, za autobus nebo za cigarety.

Současně zdražují všechny druhy energií; cena elektřiny pro domácnosti v průměru o 9,1 procenta, cena tepla podle propočtů Teplárenského sdružení o 10,3 procenta a zemního plynu pro domácnosti v průměru o 7,4 procenta.

Nárust cen: Od cigaret až po metro

Začíná platit i nová spotřební daň, která zvedne cenu krabičky cigaret v průměru o sedm korun. Dražší je i jízdné městské hromadné dopravy v několika českých městech; v Praze základní přestupní jízdenka podražila o šest Kč na 26 korun. Více lidé zaplatí i na poště, poslání obyčejného dopisu vyjde letos na desetikorunu, zatímco loni stálo 7,50 Kč. Pokračuje deregulace nájemného, lednové zvýšení ceny nájmu záleží především na lokalitě. V některých částech Prahy se zvedá až o 90 procent.

Dřívější čtyři pásma daně z příjmu ve výši 12, 19, 25 a 32 procent jsou ode dneška nahrazena jednotnou sazbou 15 procent. Daň se počítá z tzv. superhrubé mzdy, ve skutečnosti tak činí 23,1 procenta. "Podle našich výpočtů by se měly při realizaci poslední známé varianty snížit daně všem příjmovým skupinám. Nejméně ušetří lidé s hrubou mzdou kolem 20.000 korun měsíčně," uvedl Marek.