Rating a jeho dopady

Rating je klíčovým hodnocením finanční situace každé země. Podle ratingu se řídí velcí investoři, od nichž si vlády půjčují peníze.

Pokud některá z významných agentur, k nimž patří i S&P, zemi rating sníží, věřitelé vůči takové zemi zpravidla zaujmou opatrnější přístup, což promítnou i do svých nákladů.

V drtivé většině případů snížení ratingu znamená zvýšení nákladů na dluhovou službu, jinými slovy by se zemi zvýšily splátky úroků.

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's v pondělí potvrdila rating dlouhodobých devizových závazků České republiky na stupni A. Hodnocení závazků v zahraničních měnách pak zůstává beze změny na stupni „A/A-1“, ratingové hodnocení pro závazky ČR v tuzemské měně pak na stupni „A+/A-1“.

Česká republika má podle S&P konkurenční a diverzifikovanou ekonomiku a s riziky ve fiskální oblasti je schopna se vypořádat. Výhled je stabilní, což znamená, že agentura v dohledné době s žádnou další změnou nepočítá.

"Stabilní výhled vyvažuje silné ekonomické základy proti dlouhodobým fiskálním rizikům a rostoucímu, byť stále ještě mírnému, dluhovému zatížení vlády," píše se ve zprávě S&P.

Nebezpečí: Nedostatek politické shody

Vzhledem k faktu, že 86 procent emitovaného dluhu je v lokální měně, je podle S&P dále omezeno riziko případného selhání a dopadů na měnu. "Absence politické shody na provedení potřebné fiskální reformy navzdory rostoucím podílu výdajů souvisejících se stárnutím populace a značný podíl mandatorních výdajů na výdajové straně rozpočtu," jsou podle agentury dva hlavní faktory, které by mohly mít potenciálně negativní dopad na další vývoj ratingu.

Pro rok 2009 očekává agentura S&P úroveň deficitu 6,6 % HDP především díky zpětným stabilizátorům. "Snaha o konsolidaci rozpočtu v průběhu roku 2010 při zapojení zmrazení mezd ve veřejném sektoru a penzí a zároveň zvýšení DPH by měla dostat schodek rozpočtu na užší rozmezí 5,0 až 5,5 procenta HDP, případně i níže, a to při konzervativním očekávání růstu tuzemské ekonomiky o 0,3 procenta v roce 2010," stojí ve zprávě.

Volby plánované na květen 2010 však podle S&P zvyšují nejistotu dosažení shody na fiskální reformě ve střednědobém horizontu.

Vysoký schodek je trnem v oku i v Bruselu

"Pokud by vláda dokázala nalézt shodu na posílení fiskálního rámce ve prospěch snížení tlaku penzijního systému na státní rozpočet, mohlo by dojít v budoucnu ke zvýšení ratingu. Naopak ale pokud po květnových volbách vláda nedokáže nalézt shodu na reformách potřebných pro zamezení dalšímu zhoršování veřejných financí nebo jejich dokončení, může dojít k tlaku na snížení ratingu," uzavřela svůj výhled S&P.

Vysoký schodek vadí i Bruselu a Česko tak čeká velmi pravděpodobně řízení, varoval minulý týden premiér Jan Fischer. Na přelomu ledna a února 2010 pošle Česko do Bruselu takzvanou konvergenční zprávu, poté je prý možné očekávat zahájení řízení. Z něho můžou vzejít doporučení směřující k nápravě. "Někdy jsou tato opatření velmi bolestivá, maďarští kolegové by mohli vyprávět," poznamenal předseda vlády.

Ministři financí EU se již na začátku prosince shodli, že Česko bude muset do roku 2013 snížit schodek rozpočtu pod tři procenta hrubého domácího produktu. Češi musí od roku 2010 do roku 2013 snižovat deficit nejméně o jedno procento HDP ročně. "Bez razantních opatření na obou stranách bilance nebudeme moci splnit to, co jsme dostali za úkol," řekl na fóru ministr financí Eduard Janota.