Švýcarská farmaceutická společnost Novartis se dohodla s potravinářským koncernem Nestlé na koupi většinového podílu ve firmě z oboru péče o zrak Alcon. Novartis dnes sdělil, že za 52 procent akcií, jimiž zvýší svůj podíl v Alconu na 77 procent, zaplatí 28,1 miliardy dolarů (zhruba 519 miliard Kč).

Dnešní sdělení znamená realizaci druhé fáze celé transakce. Na jaře 2008 se Novartis s Nestlé dohodla na koupi čtvrtinového podílu na Alconu za 11 miliard dolarů a získala opci na koupi zbývajícího dvaapadesátiprocentního podílu za 28 miliard dolarů. Opce mohla být využita od ledna 2010 do července 2011.

Alcon vyrábí například oční léky, roztoky na kontaktní čočky a zařízení pro oční ordinace. Jeho tržby se pohybují kolem šesti miliard dolarů.

Novartis se až donedávna zabýval především léky na předpis, u nich se však nyní potýká se ztrátami patentových práv a rostoucí konkurenci ze strany generických přípravků. Snaží se proto rozšířit své aktivity na méně tradiční oblasti a po expanzi na trhu generik se zajímá o trh spotřebních zdravotních produktů, očkovací látky nebo oční péči. Podobným směrem jdou i další farmaceutičtí giganti jako GlaxoSmithKline nebo Sanofi-Aventis, které rovněž čeká zánik patentové ochrany na řadu významných léků.

Nestlé hodlá část příjmů z prodeje Alconu použít na rozšíření programu zpětného odkupu akcií. Analytici se však domnívají, že skupina většinu peněz použije na akvizice a nejhorečnější spekulace se týkají jejího možného vstupu do souboje o britského výrobce čokoládových produktů Cadbury s americkou Kraft Foods.

I světu loni vládly léky

I v minulém roce proběhla ve světě řada obřích transakcí, přičemž i v globálním měřítku akvizičnímu trhu ve výši investovaných miliard dominovaly farmaceutické obří fúze.

Jen během první půle roku 2009 převzal gigant Pfizer konkurenční společnost Wyeth za 64,5 miliardy dolarů, Merck pohltil Schering- Plough a Roche zase Genetech (v obou případech za víc než 45 miliard dolarů).

Nebývalý pohyb ve farmaceutické branži způsobilo nejen to, že patří k oborům nejméně zasaženým krizí. Jak připomíná partner poradenské firmy Redbaenk Michal Mišun, roli sehrál i strach velkých firem z poklesu příjmů.

"Velkým firmám se blíží vypršení lhůt pro patentovou ochranu jejich klíčových léků. Snaží se navyšovat tržby přebíráním konkurence s lepším portfoliem," vysvětluje.

Obří obchody se odehrávaly i v těžebním průmyslu či bankovnictví. Investorský guru Waren Buffet uskutečnil svou vůbec největší koupi v historii, když za 44 miliard dolarů ovládl železniční firmu Burlington Northern Santa Fe.