Americké společnosti v loňském roce oznámily plánované zrušení celkem 1,288.030 pracovních míst. To je nejvyšší počet od roku 2002. Vyplývá to z údajů konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas.

Ředitel konzultační společnosti John A. Challenger dodal, že první polovinu roku těžce poznamenal kolaps trhu s bydlením, krach bank a propad průmyslové výroby. "Někdy ve druhém nebo třetím čtvrtletí jsme však otočili a nyní, na začátku 2010, se objevují slibné signály zlepšení," dodal.

V druhé polovině roku se však situace začala zlepšovat a v samotném prosinci byl počet pracovních míst, které firmy naplánovaly zrušit, nejnižší za dva roky. V samotném prosinci firmy oznámily plánované propuštění 45.094 zaměstnanců. To byl nejnižší údaj od prosince 2007. Meziročně se počet plánovaných propuštěných snížil o 73 procent.

O rušení míst přišel z USA i další údaj, ze soukromé sektoru. V něm v prosinci loňského roku bylo zrušeno 84 tisíc pracovních míst, což je nejméně od března roku 2008. Data publikovala ADP Employer Service, která vychází z dat o výplatách v soukromé sféře.


Trh však počítal s ještě mírnějším poklesem, o 75 tisíc míst. V listopadu pracovních pozic v soukromé sféře v USA ubylo 169 tisíc. "Trend se zlepšuje,“ komentoval analytik BMO Capital Markets v Torontu Michael Gregory s tím, že potvrzení obratu očekává v lednu až únoru. "Jsme zřejmě měsíc od pozitivního vývoje ukazatele,“ uvedl.

Na americký trh práce těžce dopadla ekonomická recese a míra nezaměstnanosti se zde vyšplhala až na nejvyšší úroveň za 26 let. V listopadu však již nezaměstnanost mírně klesla na deset procent a někteří ekonomové se domnívají, že v prosinci by poprvé za dva roky mohlo více pracovních míst vzniknout, než zaniknout. Údaje za prosinec budou zveřejněny v pátek.