burza__192x128_.jpgSoučasná úvěrová krize v Evropě a USA podle BBC nutí bankéře, aby se ohlíželi po dalších možnostech, kde získat peníze. Novým trendem, především v Americe, se tak stává přesun investorských aktivit na asijské trhy.

Asie zatím nebyla příliš zasažena úvěrovou krizí a aktivita na tamních trzích je o poznání větší. Počet akvizic v regionu vzrostl v prvním čtvrtletí o 15 procent. Zatím žádný větší negativní dopad nemělo ani ničivé zemětřesení v Číně. Došlo sice k omezení obchodování s některými akciovými tituly a někteří investoři prozatím opustili trh, ale vážnější dopad se nečeká.

Více o finanční krizi

Přesunutí aktivit mimo Spojené státy a Evropu s sebou přináší i stěhování bankéřů, kteří chtějí mít své obchody lépe pod kontrolou. Jako poslední zatím přesídlil Vikram Gandhi, který šéfuje švýcarské bance Credit Suisse. Podle BBC se Gandhi přesouvá do Hong Kongu, aby osobně dohlédl na firemní aktivity v regionu. Credit Suisse je letos angažována v akvizicích celkem za 12,5 miliardy dolarů.

Gandhi bude svým přesunem následovat další představitele velkých bank jako JP Morgan nebo Goldman Sachs, kteří odletěli do Asie v minulých měsících, píše BBC.

Bankéři cítí peníze

"Investiční bankéři jdou za penězi," komentuje pro BBC situaci Scott Moeller, bývalý ředitel Deutsche Bank a Morgan Stanley. "Asii se podařilo uniknout nejhoršímu v úvěrové krizi a když zvážíte množství peněž ve státních fondech, není to žádné překvapení," říká k odchodu bankéřů Moeller.

Dynamika čínské ekonomiky a atraktivita Hong Kongu jako finančního centra pravděpodobně zůstane vysoká i po zmírnění krize v Evropě a USA. Asijská finanční centra jako Hong Kong nebo Šanghaj však zatím nemají ambice konkurovat Londýnu ani New Yorku. Mohou však být ohrožením pro menší finanční centra v Paříži a ve Frankfurtu.

Nejnovější index center globálních finančních služeb totiž posunul Hong Kong na třetí místo, hned za New York a Londýn.