Vlajka Evropské unieEvropská unie v loňském roce neoprávněně vyplatila miliardy eur. Vyplývá to ze zprávy o plnění rozpočtu EU za rok 2007, kterou dnes zveřejnil Evropský účetní dvůr (ECAS). Auditoři odhalili chyby především u peněz určených pro chudší regiony, kam putují prostředky z Fondu soudržnosti.

Evropská komise se brání

Zhruba 11 procent finančních prostředků unie v tomto případě vyplatila v rozporu s pravidly. Celkové do méně rozvinutých regionů putovalo 42 miliard eur (více než jeden bilion korun), případné ztráty se tak pohybují v řádu miliard eur.

Evropská komise se jako každý rok brání, že v těchto případech nemusí jít vždy o podvody. "Když Evropský účetní dvůr a komise hovoří o chybách, mají tím na mysli nesplnění podmínek pro příjem peněz z fondů EU. Pokud jsou někde problémy, jde v 99 procentech případů o výsledek chyb, které mohou být napraveny, není to výsledek nějakých podvodů," řekla dnes novinářům eurokomisařka pro regionální rozvoj Danuta Hübnerová.

Ne všechny případy, o nichž auditoři hovoří, však vypadají nevinně. Týká se to především zemědělství, které je spolu s penězi pro chudší regiony nejproblematičtější oblastí. "Ze 196 prověřovaných operací vykazovalo chyby 64 operací. Přibližně dvě třetiny chyb (44) byly hodnoceny jako závažné," uvedl ECAS s tím, že unie zemědělcům vyplatila v rozporu s pravidly až pět procent celkových prostředků určených pro farmáře.

Více o financích Evropské unie

Zneužití unijních fondů se již tradičně objevuje na jihu Evropy. Ve výroční zprávě ECAS se neustále opakuje Řecko, Itálie, Španělsko, Portugalsku a k nim se občas připojí Francouzi a Irové. Auditoři upozorňují, že EU na jihu Evropy značně přeplácí producenty olivového oleje.

"Při přidělování nároků producentům oliv italské orgány uznaly 153 000 případů mimořádných okolností pouze na základě prohlášení daného kraje nebo provincie, že příslušné území se ocitlo v obtížné situaci," dodává ECAS.

Neexistující pistácie

V Portugalsku a v Británii zase někteří příjemci z evropských fondů získali peníze na půdu, která není vůbec zemědělská. Portugalsko například vyplatilo podporu zemědělcům, jejichž nahlášené plochy jsou součástí půdy ve veřejném vlastnictví (takzvané baldios). Jedná se přitom zpravidla o veřejné pastviny velmi špatné kvality a z větší části pokryté křovím a stromy.

Italové zase v jednom případě vypláceli peníze zemědělci na pozemek s pistáciemi. Když však na místo dorazili evropští auditoři, po pistáciích nikde nebyla ani památka. Šlo totiž o zcela běžný les, který vůbec nemá na takovou podporu nárok.

Za plnění rozpočtu EU odpovídá výhradně či ve spolupráci se členskými státy Evropská komise. Celková výše plateb v rozpočtu na rok 2007 činila 114 miliard EUR, tedy zhruba 2,8 bilionu korun.