Meziroční míra inflace v Zimbabwe by mohla do konce letošního roku přesáhnout hranici 100 000 procent. To s sebou přináší v průměru tisíckrát vyšší ceny než na začátku roku. Ekonomika země přitom letos bude podle ředitele afrického odboru Mezinárodního měnového fondu Abdoulaye Bio Tchanedála klesat.

Inflace v Zimbabwe se nyní podle oficiálních údajů pohybuje nad 4 500 procenty a je zcela nejvyšší na světě. Podle analytiků je však ve skutečnosti asi dvojnásobná.

Vinu nese politika Mugabeho vlády

Hyperinflaci zavinila podle ekonomů dlouhodobá politika vlády prezidenta Roberta Mugabeho, který je u moci od získání nezávislosti bývalé Rhodesie v roce 1980. Vláda nejprve zabíráním půdy bělošských farmářů v posledním desetiletí vyvolala v někdejší obilnici jižní Afriky nedostatek potravin, paliv a deviz; letos inflaci ještě podpořila nastolením drastických cenových kontrol.

"Kontrola cen, která se nyní zavádí, pravděpodobně dále zesílí nedostatek a nakonec povede k dalšímu růstu inflace. Ekonomické vyhlídky jsou mizerné, personál MMF odhaduje, že HDP letos dále klesne a inflace bude stoupat po spirále," řekl Bio Tchane.

Mugabeho vláda loni ve snaze o boj proti inflaci škrtla z nominální hodnoty měny tři nuly, nijak to však nepomohlo. Mugabe přitom nedávno vyhlásil, že vláda se pro své projekty nebude zdráhat tisknout peníze. Tištění peněz nekrytých produkcí je přitom hlavní příčinou hyperinflace.

Centrální banka Zimbabwe začne od středy vydávat bankovky s nominální hodnotou 200 000 zimbabwských dolarů (ZWD), aby lidem usnadnila nákupy. Nyní má nejvyšší bankovka v oběhu hodnotu 100 000 ZWD. Podle kurzu na černém trhu bude mít nová bankovka skutečnou hodnotu asi jeden americký dolar, což je zhruba 20 korun, zatímco podle oficiálního kurzu to bude 13 dolarů.

V moderní době byla nejvyšší inflace v devadesátých letech v Jugoslávii. Tam na počátku roku 1994 v situaci války a sankcí OSN vystoupala meziroční míra až na rekordních 313 milionů procent. Podobně vysoká byla hyperinflace v Německu na počátku dvacátých let.