Vláda v pondělí podle Matyáše Vitíka z Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) schválila novelu živnostenského zákona, která například zruší živnostenské a koncesní listiny a nahradí je výpisem z živnostenského rejstříku, či sníží rozsah oznamovacích povinnosti vůči živnostenským úřadům.

Říman vyhlásil stop stav pro další novely

martin-riman-prumysl192.jpg"Novelou živnostenského zákona výrazně snižujeme zátěž, kterou v tomto státě cítí většina podnikatelů. Ubude jim papírování a sníží se náklady spojené s úřadováním," uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (na snímku). Do sněmovny by se návrh měl dostat v řádu měsíců. Předpokládaný termín účinnosti zákona je podle MPO 1. červenec 2008.

"Chci, aby na konci mého mandátu trávili podnikatelé na všech úřadech o dvacet procent méně času," podotkl. Říman připomněl, že živnostenský zákon byl od svého vzniku před 16 lety novelizován více než stokrát. Změny tak přicházely v průměru každé dva měsíce. "Tuto praxi měním. Vyhlašuji stop stav. Po schválení novely v parlamentu se minimálně rok žádná novela navrhovat nebude," dodal ministr.

Zástupci podnikatelů změnu zákona vítají. Hospodářská komora změny v živnostenském zákoně podporovala a na úpravách aktivně spolupracovala, uvedl prezident komory Jaromír Drábek. Navrhované změny přinesou především usnadnění vstupu do podnikání, dodal předseda Unie malých a středních podniků David Šeich. Postrádá ale větší pozornost živnostníkům, kteří již podnikají.

Ze 125 volných živností zbude jediná

Zákon zavede pouze jednu volnou živnost namísto dosavadních 125. Seznam 622 vymezení předmětu činnosti se zredukuje na 80 položek. Štíhlejší bude také jednotný registrační formulář, který musí zájemce o vstup do podnikání vyplnit. Z dosavadních 21 stran zbyly dvě, které postačí k tomu, aby úřady získaly všechny potřebné informace. Místo 471 kolonek jich bude žadatel vyplňovat 140. Podnikatelé podle MPO ušetří odhadem 63 procent nynějších správních poplatků, tedy asi 125 milionů korun.

Podnikatelé budou moci ohlašovat živnosti, podávat žádosti o koncesi a plnit své ohlašovací a oznamovací povinnosti na kterémkoli obecním živnostenském úřadě na celém území ČR. Dosud tak mohou činit jen u místně příslušných úřadů. Novela také zavádí jedinou volnou živnost s tím, že podnikatel pouze oznámí obor činnosti, který bude v rámci této živnosti vykonávat. Nebude již tedy potřebovat několik živnostenských oprávnění a nebude muset platit poplatek za každý obor své činnosti.

Oznamovací povinnost podnikatele vůči živnostenským úřadům se po nabytí účinnosti novely bude týkat jen změn takových údajů, které nejsou živnostenské úřady schopny získat jiným způsobem, třeba z obchodního rejstříku.

Nová legislativa zruší povinnou praxi. Pokud bude mít začínající podnikatel v daném oboru ukončené vzdělání, nebude muset prokazovat odbornou praxi. To by mimo jiné mělo vést ke zvýšení prestiže učňovského školství, protože odborná učiliště budou více motivována k přípravě svých žáků do praxe. O tom ale Drábek pochybuje. "Nemyslím si například, že držení výučního listu dává samo o sobě předpoklady pro vykonávání odborné činnosti na požadované úrovni," poznamenal Drábek.