Světová poptávka po elektřině si v následujícím čtvrtstoletí vyžádá investice, které dosáhnou 11,6 bilionu dolarů (212 bilionů korun). Uvádí to výhled Mezinárodní energetické agentury (IEA). Podle IEA může částka ještě o čtvrtinu stoupnout, protože zhruba tři biliony dolarů bude třeba vložit do vybudování infrastruktury pro dodávky paliva. Více než polovinu všech investic spotřebují přenosové a rozvodné sítě, zbytek se vynaloží na výstavbu nových zdrojů.

Podle analytika Patria Finance Roberta Kellera je v souvislosti s ekonomickým růstem možné vidět rostoucí poptávku po elektrické energii, a to nejen v nejrychleji rostoucích ekonomikách, jako je Čína a Indie, ale i v České republice, kde by měla spotřeba růst v průměru zhruba dvouprocentně až do roku 2020, což znamená nárůst zhruba o 15 terawatthodin.

Do roku 2030 očekávají experti IEA zvýšení poptávky po elektřině v Číně na 7 100 terawatthodin a v Indii na 2 100 terawatthodin. Předpokládaný růst o více než pět procent ročně tak bude podle IEA dvojnásobný v porovnání s nejvyspělejšími zeměmi světa sdruženými v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Čína a Indie mají ve spotřebě co dohánět

"To, že Čína a Indie potáhnou spotřebu nejen po elektřině, ale i po ropě a po dalších strategických surovinách nahoru, je jasné a očekávané," řekl pro server iHNed.cz analytik Petr Novák ze společnosti Atlantik FT. "Je to díky tomu, že mají nízkou spotřebu na hlavu, takže mají co dohánět. Ekonomika poroste rychle, stejně tak spotřeba tamních obyvatel poroste rychleji než u obyvatel zemí Evropy."

Výroba elektřiny v evropské sedmadvacítce poroste podle IEA tempem 1,2 procenta ročně a dosáhne v cílovém roce 4 400 terawatthodin. Rozhodujícím palivem bude zemní plyn s 31procentním podílem na celkové produkci. Podíl uhlí poklesne na čtvrtinu. Vodní zdroje vyprodukují 460, biomasové 220 a větrné 552 terawatthodin elektřiny. Současný zhruba 16procentní podíl jaderných elektráren na celkové výrobě se podle IEA nezmění.

"Směřování k vyšší závislosti na plynu nejen v Evropě, ale i celosvětově, se dá předpokládat, protože zásoby uhlí v Evropě docházejí. Jiná varianta než jádro nebo plyn nezbývá. Zemní plyn má tu výhodu, že se dá elektrárna postavit klidně za rok, ale postavit jadernou elektrárnu trvá patnáct let. Druhá věc je závislost na Rusku, která se tím zvětší, protože evropské země jsou nesoběstačné v otázce zemního plynu, snad s výjimkou Norska," upozornil Novák.

"Energetické zdroje jsou celosvětově zastaralé. Pokud se podíváme na Evropskou unii, tak 40 procent tepelných a jaderných elektráren je starších než 25 let. U černouhelných zdrojů je situace ještě horší, když je více než 60 procent z nich starších než 25 let," varoval Keller.

Jaderných elektráren bude možná více

Vzhledem k dlouhé době výstavby tepelných a jaderných elektráren v porovnání s plynovými a v souvislosti s uzavíráním některých dosluhujících tepelných zdrojů, je tak podle Kellera rostoucí podíl plynových elektráren pochopitelný. "Tímto směrem se v současnosti ubírá více zemí," dodal Keller.

Novák také upozorňuje, že podíl jaderné energetiky je sporný. "Závisí to na mnoha faktorech, které se mohou změnit, ačkoliv ten horizont do roku 2030 není z hlediska výstavby jaderné elektrárny dlouhý. Může se stát, že Německo přehodnotí svůj postoj k jaderné energetice a postaví si nové jaderné zdroje nebo bude obnovovat ty zdroje, jejichž životnost by měla skončit kolem roku 2022. Ani Německo si totiž nebude moci dovolit jádro prostě zrušit. Podle mě k tomu dospějí časem," řekl Novák.

"Jestli nebudou chtít být úplně závislí na dovozu plynu, tak je možné že se tam ten podíl jaderných elektráren posune trochu jinam. To samé v jaderné energetice v Americe a hlavně v Číně. Rusko se k tomu staví taky kladně, protože chce mít plyn na export do Evropy, a tím získávat příjmy z exportu. Proto předpokládám, že v Rusku vznikne více jaderných elektráren než si agentura myslí," dodal Novák.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist