Systém pro podporu trhu akcií a dluhopisů (SPAD) zajišťuje funkčnost burzovního trhu na BCPP. Jeho výhodou je skutečnost, že kdykoliv se rozhodnete nakoupit či prodat akcie, nemusíte čekat na okamžik, kdy se najde kupec či prodejce. Tento systém totiž v době od 9:30 hod. do 16:00 hod., v tzv. otevřené fázi SPAD, umožňuje po celou dobu akcie koupit či prodat tvůrcům trhu, kteří jsou povinni kótovat nákupní a prodejní kurzy.

Pražská burza dopoledne pozastavila povinnost tvůrcům trhu kótovat akcie Komerční banky. Brokerské společnosti, které působí jako tvůrci trhu, tak nemusely vůbec s akciemi Komerční banky obchodovat, což také učinily. "Emise akcií Komerční Banky bude v rámci SPAD obchodována v otevřené fázi od 12:35 hod," uvedla po poledni burza ve zprávě zveřejněné na webových stránkách burzy. Otevřená fáze znamená, že tvůrci trhu opět mají povinnost kótovat akcie. Kurz se po začátku obchodování okamžitě vyhoupl o více než 6 procent. Odpoledne již získávaly skoro 10 procent.

"V rámci SPADu nemají tvůrci trhu povinnost kótovat akcie Komerční banky z důvodu nejasné situace kolem zpronevěry v mateřské společnosti. Tvůrci trhu požádali, aby nemuseli za takové situace kotovat, a my jsme jim vyšli vstříc," uvedl pro server iHNed.cz dopoledne tiskový mluvčí pražské burzy Jiří Kovařík.

Další informace přijdou na tiskové konferenci

"Akcie Komerční banky se obchodují na KOBOSu, který funguje bez tvůrců trhu a je řízen jen příkazy klientů," dodal Kovařík. Na trhu KOBOS, kde nakupují a prodávají akcie přímo investoři, se obchoduje s akciemi Komerční banky jako v jiné dny. Objem obchodů zde ale činí jen malý zlomek toho co ve SPADu. Do 11:30 se zde zobchodovalo akcií za necelých 20 milionů korun. Zpráva neměla na kurz vliv, akcie Komerční banky jen mírně posílily, když ostatní tituly zpevňují podstatně více.

"Myslím si, že vznikly obavy, aby nezačalo docházet k nějakému velkému výprodeji Komerční banky, aby nevznikla nějaká panika. Proto bylo pravděpodobně to obchodování s akciemi KB pozastaveno. I když si ale nemyslím, že by to mělo ovlivnit chod Komerční banky," uvedl pro server iHNed.cz analytik Patria Finance Jan Krejčí.

"Na hospodářské výsledky Komerční banky to nebude mít vliv. Obchodní a finanční výkonnost Komerční banky a její kapitalizace zůstávají silné," sdělila mluvčí banky Romana Ondrušková.

Pozitivní výsledky

Výsledky za rok 2007 budou podle Ondrůškové v souladu s pozitivními trendy vykázanými v prvních třech čtvrtletích loňského roku. "Banka má více než dostatečnou likviditu při poměru úvěrů a depozit na 57 procent k 30. září loňského roku. Aktivity investičního bankovnictví Komerční banky a Société Générale jsou řízeny odděleně a na různých účtech, KB se zaměřuje především na operace na finančním trhu pro klienty. KB má velmi omezenou expozici vůči akciovým trhům a expozice vůči CDO je na velmi nízké úrovni 11 milionů dolarů," dodala Ondrůšková.

Ve Francii došlo dopoledne také k úplnému zastavení obchodování s akciemi mateřské Société Générale. Obchodování bylo spuštěno opět kolem poledne. Akcie okamžitě ztratily přibližně 6 procent.

Ratingová agentura S&P uvažuje kvůli dnešním informacím o snížení kreditního ratingu společnosti Société Générale. Podobně ostrá reakce přišla také od ratingové agentury Fitch. Ta bance snížila hlavní rating ze stupně AA na stupeň AA minus.

Jeden člověk, 5 miliard euro

Francouzská bankovní skupina Société Générale odepíše asi 4,9 miliardy eur (zhruba 128 miliard Kč), což je ztráta, kterou jí podvodným jednáním způsobil jeden z jejích obchodníků. Banka také odepíše dalších 2,05 miliardy eur v souvislosti s problémy na hypotečním trhu v USA, takže celková ztráta vystoupí asi na sedm miliard eur.

"Ztráta z obchodování ve výši 4,9 miliardy eur, kterou banka odhalila v souvislosti s podvodem, je obrovská. Fitch chápe, že banka se stala obětí podvodu jednoho obchodníka, rozsah podvodných transakcí, které se podařilo skrýt, však vzbuzuje pochybnosti ohledně efektivity kontrolních mechanismů," uvedla ratingová agentura. V ohrožení je podle ní pověst celé skupiny. 

"Lepší" než Nick Leeson

"Jsem naprosto ohromen. Pouhá myšlenka, že jediný obchodník může schovat tak obrovskou ztrátu, jde mimo mě. I Nick Leeson prodělal mnohem méně," řekl další z obchodníků v Madridu. Připomněl tak masivní podvod z roku 1995, kdy britský obchodník Nick Leeson spekulacemi na finančních trzích v Asii nashromáždil tak obrovské ztráty, že způsobil krach věhlasné britské banky Barings, která ho zaměstnávala.

"Skupina očekává čistý zisk za rok 2007 v rozsahu 0,6 až 0,8 miliardy eur," uvádí v tiskové zprávě Société Générale. Očekávaný zisk již zahrnuje ztrátu z podvodu. "Jeden obchodník odpovědný za uzavírání futures kontraktu překročil své pravomoci. Díky svým dřívějším zkušenostem v middle-office dokázal zatajit fiktivní obchody," píše se dále ve zprávě. Jméno pachatele banka nezveřejnila.

"Domnívám se, že své chování natolik maskoval, že nebylo jednoduché takové chování odhalit. Nicméně zde se jedná určitě o nějaké pochybení všech zúčastněných a zřejmě o chybě kontrolního mechanismu," uvedl pro HN analytik Patria Finance Milan Vaníček.

Generální ředitel nabídl rezignaci

Generální ředitel Daniel Bouton dokonce nabídl rezignaci, představenstvo ale nabídku odmítlo. Banka sdělila, že obchodník byl postaven mimo službu a bude propuštěn. Spolu s ním však odejdou i jeho nadřízení.

Věci teď zřejmě budou mít rychlý spád. Francouzská centrální banka začne okolnosti zpronevěry vyšetřovat, ale s žádným mimořádným opatřením nepočítá, protože Société Générale už počítá s posílením kapitálu o 5,5 miliardy, ke kterému mělo dojít již v souvislosti s akvizicí Rosbank. "Obě zmíněné banky upsaly preferenční práva na akcie, které budou zřejmě záhy vydány. Takže se bude jednat o pozdější vydání akcií," komentoval situaci analytik Milan Vaníček.

Odpoledne vystoupil francouzský premiér s tím, že francouzská centrální banka nemá obavy o stabilitu Société Générale.

Spekulace o ztrátě

Na finančních trzích se v minulých dnech spekulovalo, že jedna z velkých evropských bank bude mít kvůli krizi v části hypotečního trhu v USA vysoké ztráty. Analytici nejčastěji poukazovali právě na Société Générale, která se ale ke spekulacím odmítala vyjádřit. Část analytiků tvrdí, že k poklesu evropských burz v minulých dnech částečně přispěly i tyto obavy.

Generální ředitel Daniel Bouton údajně nabídl rezignaci, představenstvo ji ale odmítlo.

Société Générale je třetí největší bankou v eurozóně zaměřenou na korporátní a investiční bankovnictví. Zároveň jde o šestou největší francouzskou společnost, která zaměstnává 120 tisíc lidí, z toho 75 tisíc v Evropě.