Ceny černého uhlí vyskočily začátkem týdne na nový rekord přes 115 dolarů za tunu a za poslední týden i první měsíc roku získaly asi čtvrtinu. V rekordním růstu se projevuje momentální globální propad nabídky; ten je vyostřován výpadky dodávek z Číny, Jihoafrické republiky i Austrálie, tedy u klíčových exportérů suroviny. Cena černého uhlí pro tepelné elektrárny stoupla za týden v australském přístavu Newcastle o 23 dolarů na 116,44 dolaru za tunu, ukázal týdenní index NEWC agentury globalCOAL. Podle analytiků budou ceny dále růst.

"Nečekaná přerušení na straně nabídky a následné řešení jejich problémů vyvolávají napětí na trzích, což bude s největší pravděpodobností tlačit ceny vzhůru i v nejbližších týdnech," řekl ČTK analytik Colosseum Petr Čermák. Růst celosvětových cen černého uhlí bude podle něj mít pravděpodobně vliv i na cenu v Evropě. "Česká republika by neměla být výjimkou," dodal.

V Česku se ceny projeví až v příští topné sezóně

uhli192.jpgDomácnosti v Česku by mohly vyšší ceny uhlí pocítit zřejmě už na podzim, kdy budou nakupovat palivo na další topnou sezonu. K vytápění používá uhlí podle ministra životního prostředí Martina Bursíka zhruba 450.000 domácností v Česku. Ceny jim na letošek podle dřívějších odhadů analytiků vzrostly o deset až 15 procent.

Některé společnosti totiž zdražily uhlí již loni. Například Severočeské doly (SD) ze skupiny ČEZ, které mají na českém trhu 46procentní podíl, zvedly ceny uhlí už od října 2007.

Uhlí vedle dražších vstupů prodražily i trvale rostoucí náklady na ochranu životního prostředí. "Tento nárůst byl v průměru za všechny sortimenty tříděného uhlí osmiprocentní. Od nového roku navíc do ceny vstupuje takzvaná ekologická daň," uvedl mluvčí SD Vladimír Budinský.

U uhlí pro průmyslové použití je v dlouhodobých kontraktech zohledněna inflace. "V průměru za celý sortiment a za všechny kontrakty je zvýšení asi šestiprocentní," doplnil Budinský. Za tunu uhlí kvality kostka zaplatí například nyní zákazníci SD 2433 korun. U ořechu je to 2310 korun.

Zdražování uhlí potvrdila bez bližších podrobností i zástupkyně největší domácí černouhelné společnosti OKD. "Ceny uhlí se všeobecně zvyšují. Vzhledem k podmínkám smluv s našimi partnery ovšem nemůžeme zveřejňovat další podrobnosti ani blíže komentovat cenový vývoj," řekla místopředsedkyně představenstva a finanční ředitelka OKD Miloslava Trgiňová.

ČEZ se růstu cen nebojí, topí hnědým uhlím

Společnosti ČEZ, která v uhelných elektrárnách vyrábí zhruba polovinu elektřiny, se prudký nárůst ceny černého uhlí na světových trzích výrazněji nedotkne, řekl mluvčí firmy Ladislav Kříž. Drtivá většina elektráren ČEZ v Česku totiž spaluje hnědé uhlí, se kterým se kvůli vysokým přepravním nákladům na světových burzách neobchoduje. Firma má navíc se svými dodavateli uzavřeny dlouhodobé smlouvy.

Na růst ceny černého uhlí ve světě tlačí především vysoká poptávka Číny ve spojení s omezením na straně nabídky, uvedl Čermák. Čínu sužuje nejchladnější zima za poslední půlstoletí. Největší producent i spotřebitel uhlí minulý týden oznámil, že v únoru a březnu zastaví export, protože počasí narušilo těžbu a působí výpadky dodávek energie.

Velké výpadky byly minulý týden i v Jižní Africe, což zde vedlo těžaře k dočasnému uzavírání dolů. Situaci ještě zhoršují odstávky těžby u několika australských těžařů, jejichž doly postihly silné deště a záplavy ve státě Queensland.

Někteří analytici odhadují, že všechny tyto výpadky dodávek letos sníží objem exportu uhlí o pět milionů tun. Cena prudce roste, protože odběratelé, například jihokorejské elektrárny, zoufale shánějí dodávky, jimiž by pokryly tenčící se zásoby, a jsou ochotni zaplatit prakticky cokoli, uvádějí obchodníci. Indonésie, která je po Austrálii druhým největším exportérem uhlí na světě, říká, že téměř celý letošní export již má prodaný.