Některé země západní Evropy v čele se Španělskem začínají připravovat programy na podporu ekonomického růstu; mluví se rovněž o Německu a Británii, napsal dnes list Wall Street Journal Europe. Na evropskou ekonomiku začíná doléhat útlum americké ekonomiky, proti němuž úřady v USA přichystaly balík stimulačních opatření v hodnotě asi 150 miliard dolarů.

Tajemník amerického ministerstva financí David McCormick v úterý řekl, že Spojené státy vyzvou na víkendové schůzce ostatní členy skupiny G7, aby pomocí zvýšených rozpočtových výdajů podpořili poptávku, a podobně jako USA tím stimulovali slábnoucí ekonomický růst. Britský list Financial Times dnes v titulní zprávě ale uvedl, že ministři financí Německa, Británie a Japonska na to odpověděli, že nic takového v úmyslu nemají.

Wall Street Journal však má jiné informace. Podle nich německá koaliční strana CDU potvrdila, že její daňoví experti zkoumají možnost snížit daně z příjmů pro nízkopříjmové skupiny, i když až po volbách v roce 2009. Fiskální podporu ekonomiky v podobě nižších daní plánovala rovněž italská vláda Romana Prodiho, než minulý týden padla. Britský ministr financí Alistair Darling v pondělí na setkání s bankéři řekl, že vláda pro březnový rozpočet připraví opatření, která "zajistí stabilitu ekonomiky a podpoří růst".

Skutečné řešení?

"Zůstanu-li u nás, za současných systémů je zvyšování výdajů fiskální politiky jakožto pomoc ekonomice takřka impotentní řešení. Naše systémy jsou totálně průtokové. Nalijete do nich více peněz, ty se však rozpustí bez cíleného účinku. Pokud tedy chce fiskál nějak pomoci, měl by se zaměřit na efektivitu systémů, hodnocení podle výsledků, motivační princip. Až pak to ekonomice skutečně pomůže," uvedl pro server iHNed.cz analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Obecně to podle Michla platí i o západní Evropě. "Impulsy k růstu nejdou v zázračných daňových balíčcích ale v nižší regulaci, zjednodušování podnikání a ve výchově studentům na míru evropského byznysu. Změny jsou tedy třeba na výdajové části rozpočtů, nikoliv na příjmové," dodal.

Španělsko již připravuje opatření

Konkrétní stimulační plány pro nejbližší dobu již projednává španělská vláda, která se tím mimo jiné připravuje na březnové volby. Španělsko má podobný problém jako USA - dlouhý boom čím dál přehřátějšího stavebního trhu se loni změnil v propad a pokles cen domů, což tlačí celou ekonomiku dolů. Madrid má přitom z čeho brát, protože loni mělo Španělsko rozpočtový přebytek kolem dvou procent HDP.

Španělský program se bude podle vládních činitelů zřejmě zaměřovat na pomoc hromadně propouštěným pracovníkům stavebnictví. Jen v lednu přibylo v zemi mezi nezaměstnané rekordních 132.378 lidí.

Hrozba recese

Americké ekonomice nyní hrozí po sedmi letech recese, která by mohla strhnout dolů i zbytek světa. Americká vláda a Kongres v boji proti útlumu vypracovaly podpůrná rozpočtová opatření v podobě dočasně snížených daní a investičních pobídek. Zároveň centrální banka USA razantně snižuje úrokové sazby. Naopak Evropská centrální banka se s ohledem na vysokou inflaci v eurozóně ke snižování úvěrových nákladů nechystá.

Výrazný signál problémů v evropské ekonomice podaly statistiky z posledních dní. Maloobchodní tržby v eurozóně klesly v prosinci o dvě procenta, což byl nejprudší pokles od roku 1997, kdy tato měření začala. V úterý také vyšly údaje, podle nichž se prakticky zastavil růst v rozsáhlém sektoru služeb, který se na produkci ekonomiky podílí asi 80 procenty.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist