Centrální banka Spojených států (Fed) přišla v noci na pondělí s novými kroky, které mají zastavit šíření globální finanční krize; použila přitom nástrojů, kterých nevyužila od Velké hospodářské krize 30. let. Fed opět snížil diskontní sazbu na přímé úvěry bankám a ustavil program, v němž bude moci půjčovat nejen komerčním bankám, ale i dalším firmám z finančního sektoru.

Výjimečné kroky Fedu přišly po sérii nouzových opatření z minulých týdnů. Podle činitelů Fedu souvisely s vývojem situace kolem hroutící se investiční banky Bear Stearns, která se v pátek s centrální bankou a bankou JPMorgan Chase dohodla na nouzovém financování. Zároveň s oznámením Fedu vyšla zpráva, že JPMorgan Chase koupí Bear Stearns za nízkou cenu. Fed této transakci pomůže tím, že bude financovat méně likvidní aktiva Bear Stearns v hodnotě až 30 miliard dolarů.

Čtěte více: Evropa už je bohatší než USA, dolar padá - ZDE 

Fed snížil s okamžitou platností diskontní sazbu ze 3,5 na 3,25 procenta, jen čtvrt procentního bodu nad základní mezibankovní úrokovou sazbu. Všeobecně se nyní očekává, že na úterním pravidelném zasedání banka sníží základní sazbu až o celý jeden procentní bod, což by byl v moderní historii USA nevídaný zákrok.

Fed také založil nový úvěrový program, v němž si budou moci za diskontní sazbu u centrální banky půjčovat krátkodobé úvěry i jiné finanční firmy než komerční banky. Jde o takzvané primární dealery, což jsou zejména firmy z Wall Street, které obchodují na finančních trzích. Nový úvěrový program bude otevřen nejméně šest měsíců. Fed také rozšířil maximální dobu splatnosti diskontních půjček ze 30 na 90 dní.

Čtěte více: Záchrana banky Bear Stearns je podle ekonomů špatný precedens - ZDE

Výjimečná opatření byla podle činitelů Fedu nutná, aby zajistila, že přístup k likviditě bude mít v nynější situaci ohroženého finančního systému širší spektrum finančních firem. "Federální rezervy v úzké konzultaci s ministerstvem financí pracují na podpoře likvidních a dobře fungujících finančních trhů, které jsou nezbytností pro ekonomický růst," vysvětlil kroky Fedu jeho šéf Ben Bernanke.

"Je to jeden z pěti kroků, se kterými v poslední době přišla americká centrální banka s cílem odvrátit recesi", uvedl pro server iHNed.cz finanční analytik Aleš Michl. "Klíčové je odhalit, jestli je to krize likvidity nebo solventnosti. Opatření americké centrální banky míří za posílením likvidity. Zítra bude zřejmě americká centrální banka snižovat dále základní sazbu. Pokud je to ale krize solventnosti, tak při vší úctě, Washington nemá příliš šancí trhu pomoci," míní Michl.