Zahraniční dluh České republiky činil k 31. prosinci 2007 1348,8 miliardy korun. Tato částka představuje 37,9 procenta hrubého domácího produktu. Během uplynulého roku se zahraniční dluh zvýšil o 155,1 miliardy korun. Nejvíce rostly krátkodobé závazky splatné do jednoho roku.
Podíl krátkodobých závazků na celkovém dluhu činil 31 procent. Největší podíl zahraničního dluhu - 51,3 procenta - připadal na podnikový sektor. Nejvíce si podniky půjčovaly prostřednictvím dluhopisů a obchodních úvěrů. Vládní závazky činily 20,2 procenta, zbytek dluhu připadá na zahraniční závazky tuzemských bank včetně ČNB.
Michl: Zadlužení podniků není na kritické mezi
Ve struktuře dlouhodobého zahraničního zadlužení se splatností nad jeden rok připadá na subjekty s většinovou účastí soukromého kapitálu šedesát procent. Závazky vládního sektoru, závazky garantované vládou a závazky subjektů s majoritním podílem státu představovaly dohromady zhruba čtyřicet procent.
"Dnešní statistika je o zadlužení směrem k zahraničí. My máme na očích spíše dluh vlády, který nakupují domácí subjekty. Každopádně z obou statistik vyplývají obdobné trendy," uvedl pro server iHNed.cz analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.
"Tempo zadlužování firem odpovídá vývoji jejich tržeb. Podniky tímto způsobem financují svoji další expanzi. Nenacházíme se na nějaké kritické mezi. Jinak je to u vlády, kde tempo růstu výdajů předhání ekonomický růst. Stát si žije nad poměry," dodal Michl.
Marek: Není potřeba se znepokojovat
"Přes zvýšení relace zahraničního dluhu k HDP zůstává její hodnota na úrovni, která by neměla znepokojovat ratingové agentury a zahraniční investory. K tomu přispívá i skutečnost, že většina zahraničního dluhu je dlouhodobého charakteru," okomentoval údaje pro server iHNed.cz hlavní ekonom Patria Finance David Marek.
"Podobně ostatní charakteristiky vnější nerovnováhy (poměr dluhové služby a vývozu, krytí krátkodobého dluhu devizovými rezervami apod.) zůstávají v mezích tolerance. Klíčovým ukazatelem vnější nerovnováhy je schodek běžného účtu," pokračoval Marek.
"Schodek běžného účtu se přitom v loňském roce snížil na 2,5 procenta HDP z předloňských 3,1 procenta HDP. Zahraniční dluh ani schodek běžného účtu tedy nepřináší žádné důvody ke znepokojení, ostatně posilování kurzu koruny v posledních měsících je toho důkazem," uzavřel svůj komentář Marek.
Schodek investiční pozice se dále prohlubuje
Společně se zprávou o zahraničním zadlužení zveřejnila centrální banka i předběžné údaje o investiční pozici České republiky vůči zahraničí (saldo finančních aktiv a pasiv občanů ČR v zahraničí v porovnání s objemem finančních aktiv a pasiv cizinců u nás) na konci roku 2007 a zpřesněné údaje za předchozí čtvrtletí roku 2007 a za rok 2006.
Schodek investiční pozice se zvýšil o 159,3 miliardy korun na 1 240 miliardy korun. Do nárůstu schodku se promítlo především navýšení závazků vůči zahraničí plynoucích z přímých (například investice do základního kapitálu) a portfoliových investic. Podíl schodku na HDP stoupl z 33,4 na 34,9 procenta.
Objem přímých zahraničních investic, které proudí do Česka je více než čtrnáctinásobně vyšší než objem investic, které proudí opačným směrem. Prostředky, které Češi investovali v zahraničí prostřednictvím přímých investic v roce 2007 zhruba odpovídají přímých zahraničním investicím, které do Česka připutovaly do konce roku 1994.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist