Světová ekonomika je v obtížném období a její krátkodobé perspektivy se zhoršily. To je závěr jednání ministrů financí a šéfů centrálních bank skupiny G7, k němuž dospěli v americkém Washingtonu.

Právě současné finanční problémy na globálních finančních trzích řeší ministři financí a šéfové centrálních bank skupiny zemí G7. V pátek tak začalo jednání, které se týká především úvěrové krize, která od loňského srpna vyvolává otřesy na finančních trzích a oslabuje ekonomiky.

   

Čtěte více

    

    

Speciál ekonomické redakce iHNed.cz o ekonomické krizi v USA

 

Akutnost schůzky, která je pořádaná již tradičně před pololetním zasedáním Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB), je navíc podpořena i růstem inflace v důsledku nárůstu cen potravin a energie.

Sto dní bankám na vyčíslení možných ztrát

Největší finančníci sedmi nejvyspělejších zemí světa (Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo, Spojené státy americké a Velká Británie  - pozn. red.) jsou také podle závěrečného komuniké ze svého jednání znepokojeni ze silných fluktuací hlavních měn, k nimž došlo od jejich posledního zasedání. Prudké změny měnových kurzů totiž podle nich mohou mít dopad na světovou ekonomiku. G7 dala svým bankám 100 dní na to, aby vyčíslily potenciální ztráty, které by jim mohly kvůli krizi na trhu nemovitostí vzniknout.

Ministři financí a guvernéři centrálních bank v závěrečném komuniké potvrdili společný zájem na solidním a stabilním finančním systému. "Budeme i nadále pečlivě sledovat měnové trhy a spolupracovat tím nejvhodnějším způsobem," uvedli.

"Mám důvěru v dlouhodobé ekonomické perspektivy Spojených států amerických," řekl po zasedání americký ministr financí Henry Paulson. Podle Paulsona byla nejzásadnějším bodem setkání snaha o sjednocení reakcí na výzvy, kterým čelí světová ekonomika a mezinárodní finanční systém.

   

Čtěte více

    

    

MMF se distancoval od krize, USA prý nepřijaly regulaci

 

Finančníci G7 také schválili zprávu Fóra finanční stability. Jde o návrh reforem, které jsou zaměřeny na posílení stability světového finančního systému.

Co je Fórum finanční stability

Fórum finanční stability je složené z centrálních bankéřů, zástupců ministerstev financí, burz a regulačních úřadů předních světových zemí. Vzniklo v reakci na asijskou finanční krizi na konci devadesátých let. Pod vedením guvernéra italské centrální banky Maria Draghiho pracovalo poslední rok na konkrétních návrzích na regulaci finančních systémů a trhů.

Jeho zpráva doporučila podrobení soukromých bank přísnějším kapitálovým požadavkům. Díky nim by totiž podle zprávy mohly banky lépe zvládat finanční šoky. Zpráva také upozornila na nutnost větší mezinárodní kooperace mezi centrálními bankami a orgány finančního dohledu. Centrálním bankám například doporučila vést přeshraniční operace v různých světových měnách. Důvod je jednoznačný - aby v případě krizí mohly být mobilizovány celosvětové finanční zdroje.