henry-paulson_192x128_.jpgMezinárodní měnový fond (MMF) by měl podle amerického ministra financí Henry Paulsona zvýšit dohled nad měnovými kurzy, realizovat doporučení zaměřená na posílení globální finanční stability a řešit potíže spojené s činností suverénních fondů. "Je nutné reformovat řídící strukturu fondu a zeštíhlit jeho výkonnou radu," uvedl v sobotu ještě před tradičním zasedáním MMF Paulson.

Nejvíce se ale Paulson vyjadřoval k měnovým kurzům, kde jsou podle něj patrná rizika u stability na finančních trzích. MMF by se podle Paulsona měl při zavádění nového režimu dohledu nad směnnými kurzy řídit jednoznačnými analýzami. Měl by podle něj vydávat důrazné soudy ke konkrétním kurzovým politikám. "A to především v oblasti, kde měny nejsou určovány tržními silami na hlubokých a likvidních trzích," zdůraznil Paulson s tím, že zejména tato oblast fungování MMF je veledůležitá pro jeho legitimitu. Nedůsledný a nedostatečný pokrok v této oblasti by totiž podle Paulsona mohl ohrozit úspěch dalších snah o modernizaci.

Současný ekonomický vývoj, který je provázen velkými turbulencemi na globálních finančních trzích, bude podle Paulsona složitější než dříve. A to především kvůli oslabování americké ekonomiky, napětí na finančních trzích a vyšší inflaci.

   

Čtěte více

    

    

Speciál ekonomické redakce iHNed.cz o ekonomické krizi v USA

 

Právě zhoršenou ekonomickou situaci konstatovali na páteční večerní schůzce i ministři financí a guvernéři centrálních bank skupiny zemí G7.

Paulson naopak pochválil práci Mezinárodního měnového fondu v oblasti zpracování série doporučení pro rychle rostoucí sektor suverénních fondů (státní investiční fondy, které ve světě investují nespotřebovávané příjmy z exportu - velmi rostoucí a expandující jsou například u ropných zemí - pozn. red.). "Je důležité pracovat se zeměmi, které suverénní fondy vedou, ale rovněž i se zeměmi, které přijímají jejich investice," upozornil Paulson.

MMF by měl realizovat doporučení Fóra finanční stability

Paulson také podpořil doporučení, která v pátek zveřejnilo Fórum finanční stability, skupina tvořená experty centrálních bank a vládních úřadů. Finančníci G7 právě zprávu Fóra finanční stability schválili. Jde o návrh reforem, které jsou zaměřeny na posílení stability světového finančního systému.

Fórum finanční stability je složené z centrálních bankéřů, zástupců ministerstev financí, burz a regulačních úřadů předních světových zemí. Vzniklo v reakci na asijskou finanční krizi na konci devadesátých let. Pod vedením guvernéra italské centrální banky Maria Draghiho pracovalo poslední rok na konkrétních návrzích na regulaci finančních systémů a trhů.

Jeho zpráva doporučila podrobení soukromých bank přísnějším kapitálovým požadavkům. Díky nim by totiž podle zprávy mohly banky lépe zvládat finanční šoky. Zpráva také upozornila na nutnost větší mezinárodní kooperace mezi centrálními bankami a orgány finančního dohledu. Centrálním bankám například doporučila vést přeshraniční operace v různých světových měnách. Důvod je jednoznačný - aby v případě krizí mohly být mobilizovány celosvětové finanční zdroje. Podle Paulsona by tato doporučení měl realizovat i MMF, zejména ve svém přístupu k dohledu nad měnami.

Výkonná rada MMF by měla mít méně členů

Paulson také opět zopakoval návrh na postupné snížení počtu členů výkonné rady MMF do roku 2012 z nynějších 24 na 20. "Rada je prostě příliš nákladná a v menší a štíhlejší podobě by se mohla lépe zaměřit na strategické řízení," řekl. Paulsonova slova jsou velmi důležitá i proto, že Spojené státy americké mají jako největší světová ekonomika největší slovo v rozhodování členských zemí o další podobě MMF.

"Možná by stačila opatření dvě: Nemít MMF jako politický orgán a posílit vpřed hledící roli, předcházení krizi. MMF by měl takto zúžit svoji působnost. Přidalo by mu to větší míru zodpovědnosti," okomentoval pro iHNed.cz analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.