penize-penezenka-192-128.jpgTržby obchodníků v únoru vzrostly proti minulému roku o 3,4 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Češi vydávali své peníze především za nepotravinářské zboží. V porovnání s lednem se tržby zvýšily o 0,4 procenta.

Maloobchodní tržby se tak podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka v únoru meziročně reálně zvýšily o 6,3 procenta. Toto číslo však v sobě zobrazuje i prodej automobilů a pohonných hmot. Právě obchod s automobily a pohonnými hmotami totiž roste mnohem rychleji než ostatního zboží. Obrat v maloobchodu tak jen potvrzuje, že do nového roku vkročila česká ekonomika rázným krokem.

"Téměř všechna ekonomická čísla ukazují, že tempo růstu HDP bude v prvním čtvrtletí opět poměrně vysoké. Jediným slabším místem byly maloobchodní tržby v lednu, ovlivněné poplatky ve zdravotnictví. Únorová data z maloobchodu ukazují, že šlo o krátkodobou záležitost," uvedl pro server iHNed.cz Marek.

trzby.JPG

Nejvíce stoupají tržby z prodeje elektroniky

I v únoru klesl obrat v prodeji farmaceutického a zdravotnického sortimentu, ale v podstatně menším měřítku než v lednu. Prodej většiny ostatního maloobchodního zboží naopak dále vzrostl.

"Klesající nezaměstnanost a pozitivní dopady daňové reformy na čisté příjmy domácností udělaly své. Nejvýrazněji stouply tržby z prodeje elektrospotřebičů, elektroniky, nábytku a potřeb pro domácnost, tedy zboží dlouhodobé spotřeby, které nejvíce podléhá vlivu hospodářského cyklu. Česká ekonomika tak díky tomu zůstává na vrcholu současné obrátky svého cyklu," upozornil Marek.

Poptávku domácností prozatím podle Marka nedokázala zchladit ani zvýšená inflace, která by letos měla ukrajovat větší díl z růstu mezd. "Nicméně nerostou všechny ceny. Klesající ceny oblečení a obuvi podpořily poptávku po tomto zboží, která se v únoru meziročně zvýšila o 14,9 procenta," podotkl Marek.

Podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské jde o nejrychlejší nárůst od loňského října. "Zvýšení maloobchodu můžeme připsat vysokému růstu mezd v únoru, který měl zaměstnancům kompenzovat zvýšené životní náklady spojené s fiskálním balíčkem. Po několika měsících poklesu nebo stagnace rostly tržby i za potraviny. Trvale roste prodej aut. Spotřeba domácností nezpomaluje tak razantně, jak se někteří obávali. Růst české ekonomiky se zdrží podle našich odhadů v blízkosti 5 procent," okomentovala pro server iHNed.cz Horská.

Budou se zvyšovat sazby?

Aktuální informace tak podle Marka nahrávají úvahám o dalším možném zvyšování úrokových sazeb. "Nicméně stále platí, že současná úroveň kurzu koruny je argumentem proti tomuto kroku," dodal Marek.

Česká národní banka tak musí i podle Horské nadále bedlivě sledovat vývoj inflačních tlaků a inflačních očekávání. "Díky silné koruně ale zvýšení sazeb neočekáváme," odhadla Horská.

Roste také oblíbenost menších obchodů. V podnicích s 20 až 49 zaměstnanci se tržby zvedly o 9,4 procenta, firmy s 50 až 99 zaměstnanci vykázaly růst o 5,9 procenta a supermerkety se 100 a více zaměstnanci si polepšily o 8,7 procenta. Nižší tržby naopak zaznamenala oblast ubytování a stravování. Přes únorový pokles o jedno procento jsou ale meziroční tržby stále o 1,8 procenta vyšší.

V zemích Evropské unie se prodej zboží zvýšil o trochu méně. Podle údajů zveřejněných Eurostatem vzrostly v únoru sezónně očištěné tržby v maloobchodě v EU 27 reálně meziměsíčně o 0,3 %, meziročně po očištění o pracovní dny o 2 procent.