Alespoň u luxusních rezidencí, za jejichž nákup se v roce 2007 platilo v průměru o jedenáct procent víc než v roce předchozím. Vyplývá to z průzkumu britské developerské sítě Knight Frank.

Nejdražším místem pro bydlení zůstává Londýn. Tam ceny nejluxusnějších bytů dosahují průměrně 32,6 tisíce liber (víc než milion korun) za metr čtvereční.

O něco "levněji" je v Monte Carlu, kde čtvereční metr luxusní plochy na bydlení přijde "jen" na 31 tisíc liber. V Praze je to asi 87 tisíc korun. Není to ale Londýn, Monte Carlo, Paříž ani New York, kde ceny luxusních bytů rostou nejrychleji. Na středoamerickém ostrově Antigua totiž růst cen činí 40 procent.

Čtěte další souvislosti o luxusním bydlení

Po středomořském ostrově Antigua zdražily luxusní byty nejvíce ve francouzském městě Saint Jean Cap Ferrat, které leží nedaleko Nice. Tam ceny rezidencí loni vyrostly o 39 procent a jen o procento méně podražilo bydlení pro bohaté v ruském Petrohradu.

"Nejrychleji rostly ceny luxusních rezidencí v rozvíjejících se ekonomikách, jako je Čína a země východní Evropy. Druhým ohniskem zdražování byla světová finanční centra a rekreační oblasti ve Francii, Itálii a v Karibiku," říká Liam Bailey, ředitel výzkumu ve společnosti Knight Frank, která vývoj cen bytů dlouhodobě monitoruje.

78319_1___192x128_.jpgI když mezi země, kde bylo zdražování nejvyšší, patřilo stejně jako předloni Rusko, v roce 2007 zde nevídaný cenový boom přece jen zpomalil. Třeba v Moskvě luxusní byty zdražily "jen" o 35 procent, zatímco o rok dřív to bylo 75 procent.

Ne všude se ale zdražovalo. Například v irské metropoli Dublinu se ceny luxusních bytů loni propadly o 15 procent.

Podle Baileye dříme obrovský potenciál pro další léta v nákupech druhých nebo prázdninových domů, o které budou jevit častěji zájem lidé z východní Evropy nebo Číny.

"Boom pořizování druhých domů v posledních deseti letech je ve srovnání s tím, co přijde, zcela zanedbatelnou věcí," říká Bailey. Neobává se ani toho, že by dalšímu růstu cen luxusních bytů zabránila hypoteční krize.