Příliv montoven a pásových výrob do Česka pravděpodobně skončí. Vláda schválila návrh ministra průmyslu a obchodu Martina Římana na další změny v investičních pobídkách. Stát zruší podporu projektů ve zpracovatelském průmyslu, větší podpory se naopak dočkají investiční projekty zaměřené na práci s vyspělými technologiemi.

Schválená změna by měla podle ministerstva průmyslu začít platit v první polovině příštího roku. "Pilíř podpory investic by měl v budoucnu tvořit Rámcový program na podporu technologických center a center strategických služeb, který se zaměřuje na náročné investiční projekty," říká mluvčí ministerstva průmyslu Tomáš Bartovský.

Čtěte více o investičních pobídkách

Podle Římana by měly podporu státu najít firmy z oblasti IT, komunikací a biotechnologií. "Nejde o nic nového. Mělo by jít o podporu činností s vysokou přidanou hodnotou, činnosti inovativního charakteru," prohlásil po pondělním zasedání vlády ministr obchodu a průmyslu.

Jednoduše řečeno: stát bude dále podporovat jen firmy, které při podnikání využívají vyspělé technologie a potřebují zkušené odborníky. Česko se tak vydává cestou, kterou nastoupila řada států v Evropě. Schválená změna by měla podle ministerstva začít platit v první polovině příštího roku.

Ministr chce pomoci i malým a středním podnikatelům

Podmínky pro udělování investičních pobídek změnila už loni novela zákona, podle které mají nyní podporu dostávat především technologicky náročné provozy. Novela zpřísnila například podmínky pro stáří strojního vybavení a zároveň snížila objem pro minimální investici z 200 na 100 milionů korun, což má zpřístupnit pobídky i menším firmám.

Situace malých a středních podnikatelů si ve schváleném návrhu všiml i ministr Říman, který apeloval na nutnost zrušit přílišnou podbízivost státu vůči velkým investorům, kteří stejně za pár let (po vyčerpání výhod plynoucích z investičních pobídek) přemístí svou investici dále na Východ.