dolar-potapejici-se-192.jpgAmerická hypoteční krize, která v současné době sužuje Spojené státy americké, má prý jasné viníky: vládu prezidenta George Bushe a bývalého šéfa americké centrální banky (Fed) Alana Greenspana. V rozhovoru s rakouským časopisem Profil to uvedl laureát Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz.

"Tento člověk (Greenspan) bohužel udělal spoustu chyb. První spočívala v podpoře všech těch daňových úlev, které prosadila administrativa prezidenta Bushe," uvedl bývalý hlavní ekonom Světové banky (SB) Stiglitz.

Bushovy daňové úlevy podle Stiglitze ekonomice příliš nepomohly. Tento úkol byl později přenesen na měnovou politiku a Greenspan pak prostřednictvím nízkých úrokových sazeb ekonomiku zaplavil velmi levnými úvěry.

Čtěte více o potížích americké ekonomiky

Greenspan již byl kritizován několikrát. On sám začátkem dubna na televizní stanici CNBC řekl, že americká ekonomika už je v recesi. To, že by základy problémů položil právě on, však odmítl. Fed prý za jeho vedení rozhodoval na základě tehdy známých faktorů.

Bush je podle Stiglitze zodpovědný za příliš štědré úlevy. Ekonomice USA však Bush podle Stiglitze uškodil i "svým" tažením do Iráku. Válečný konflikt totiž americkou ekonomiku zatížil vysokými náklady. "Vytýkám jim, že ekonomika nebyla v tak skvělé formě, jak mohla být," řekl Stiglitz na adresu Bushovy administrativy.

Podle Stiglitze byl mýtus si myslet, že Evropa se mohla odpoutat od USA. "Především slabý dolar bude na evropskou ekonomiku tvrdě doléhat," dodal Stiglitz. Slabý dolar totiž bude komplikovat život evropským vývozcům, kteří mohou mít na globálním trhu stále větší problémy.