ekonomika-finance-4-192-128.jpgHospodářský růst v Evropské unii by měl letos dosáhnout dvou procent, o rok později 1,8 procenta. Původní odhady přitom hovořily o 2,4procentním růstu v roce 2008 i 2009. Stagflace (zpomalování růstu při rostoucí inflaci - pozn. red.) je pak predikována pro českou ekonomiku. Snížené odhady zveřejnila Evropská komise.

Brusel má podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla zřejmě velké obavy o přelití hypotéční krize v Americe a Británii do našeho regionu. "Zůstávám v pozici opatrného optimisty: Zpomalení přijde, ale růst české ekonomiky by letos neměl spadnout výrazněji pod 5 procent," okomentoval pro server iHNed.cz Michl.

Čtěte více o odhadech růstu české ekonomiky

Podzimní odhad pětiprocentního růstu české ekonomiky v letošním roce snížila Evropská komise na 4,7 procenta. Naopak odhad růstu spotřebitelských cen, to jest inflace, byl zvýšen z podzimních 3,8 na 6,2 procenta. V loňském roce byla přitom čísla v podstatě opačná: růst o 6,5 procenta a inflace 2,8 procenta.

Prognóza Evropská komise o České republice zůstává podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka i přes snížení oprávněně poměrně optimistická. "Česká ekonomika totiž do letošního roku vkročila opravdu rázným tempem a zatím spíše příjemně překvapuje, ať už jde o průmyslovou výrobu, vývoz či stále klesající nezaměstnanost," uvedl pro server iHNed.cz Marek.

Pokud jde o prognózu české inflace, nepřináší podle Marka Evropská komise žádné výrazné překvapení. "Prognóza reflektuje rychlejší než očekávaný inflační šok v lednu, ale také předpoklad rychlého odeznívání tohoto inflačního šoku v průběhu letošního roku," řekl Marek.

To, že to letos bude rok inflace, se podle Michla ví již dávno. Zvýšení odhadu růstu cen pro letošek je podle Michla od Bruselu ad hoc reakcí, nepřináší nic objevného.

Čtěte více o významu prognózy EK pro přijetí eura na Slovensku

Odhady Evropské komise jsou zdrženlivější než nedávno zveřejněná čísla tuzemského ministerstva financí. To naopak zvýšilo původní odhad 4,7 procenta na 4,9. Ještě horší výsledky v letošním roce naopak očekávají Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD - 4,5 %) a Mezinárodní měnový fond (MMF - 4,2 %).

Pro rok 2009 počítá Evropská komise s pětiprocentním růstem, což je 0,1 procentního bodu více než odhadovala podzimní prognóza. Inflace by za rok měla klesnou zpět pod tříprocentní hranici (2,7 %). K poklesu deficitu veřejných financí i nezaměstnanosti by pak mělo docházet v roce 2008 (1,4 %; 1,1 %) i 2009 (4,5 %; 4,4 %).

Optimismus podle Marka nechybí u prognózy inflace na rok 2009, která počítá s poklesem míry inflace pod 3 procenta. "Tedy s tím, že nedojde k přenosu lednového inflačního šoku do inflačních očekávání. To je scénář, s nímž pracuje i Česká národní banka a většina českých subjektů," dodal Marek.

Sledování Irska a Německa

Růst hrubého domácího produktu eurozóny by podle Komise měl letos činit 1,7 procenta, v roce 2009 se odhaduje další pokles na 1,5 procenta. Podzimní odhady tak byly sníženy o 0,5 procentního bodu v případě roku 2008 a o 0,6 procentního bodu v případě roku 2009. Ještě v loňském roce přitom rostla eurozóna tempem 2,6 procenta.

Hodně je třeba podle Michla teď sledovat Irsko a Německo. "Irsko je v rámci eurozóny země s největším podílem zahraničního obchodu do USA - 18 procent.Tam můžeme objevit přelivy krize jako první. Třeba irské exporty do USA jsou nyní na osmiletém minimu. Pro nás klíčové Německo vyváží jen 7,5 produkce do USA. Ale objemově je to nejvíce z EU. Proto Irsko a Německo nám mohou hodně ukázat," uzavřel Michl.