Energetická společnost ČEZ chce stavět paroplynové bloky vedle Úžína u Ústí nad Labem i v elektrárně Počerady, kde je nyní uhelný zdroj.

"Je to součástí strategie ČEZu ke snižování emisí CO2. V Čechách jde o dvě lokality, kde se rozvíjí projekty plynových elektráren. Jedna je v severočeském Úžín a druhá je právě v lokalitě současné uhelné elektrárny v Počeradech," uvedla pro server iHNed.cz mluvčí společnosti ČEZ Eva Nováková.

V Počeradech podle Novákové mají do roku 2013 vyrůst dva paroplynové bloky o výkonu zhruba 440 megawattů (dohromady 880 megawatt). Dále společnost pracuje na projektech plynových zdrojů v dalších pěti lokalitách v Evropě.

Čtěte více o společnosti ČEZ a jejích aktivitách

"Aktuálně máme v pokročilé fázi rozpracovány projekty různých typů nových elektráren v hodnotě 150 až 200 miliard korun," řekl generální ředitel ČEZ Martin Roman. ČEZ navíc pokračuje v modernizaci svých uhelných elektráren Tušimice II a Ledvice.

ČEZ příklon k plynu obhajuje situací na trhu s povolenkami na vypouštění emisí oxidu uhličitého. Evropská komise totiž chce po roce 2013 tyto povolenky dražit, a nikoliv rozdávat zadarmo jako nyní. "Minimálně část povolenek se bude po roce 2013 dražit. Bez této pobídky by plynové elektrárny nebyly ve srovnání s uhelnými zdroji tolik konkurenceschopné," uvedl Roman.

Nesouhlasy místních

V lokalitě Úžín má být jeden paroplynový blok podle Novákové zprovozněn v roce 2014. Se stavbou elektrárny to však není až tak jednoduché. Někteří tamní obyvatelé s ní nesouhlasí, protože mají obavy, že elektrárna by ovzduší zatížila novými emisemi oxidů dusíku, které jsou již v současnosti v regionu velmi vysoké.

Plynové zdroje chce ČEZ stavět i v Evropě, a to v lokalitách v rámci Bulharska, Polska, Rumunska a Slovenska.

ČEZ chce společně s maďarskou firmou MOL stavět dvě elektrárny na zemní plyn s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla o výkonu 800 megawattů v rafinerii skupiny MOL v Bratislavě a v Maďarsku v rafinérii Dufi - Százhalombatta. Vznik společného podniku obou firem ve středu schválila Evropská komise.

Čtěte více o spolupráci ČEZ a MOL

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist