ebrd2__192x128_.jpgInflace je největším problémem, s kterým se potýkají země bývalého komunistického bloku. Na svém dvoudenním zasedání v Kyjevě se na tom shodli představitelé Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), která zemím střední a východní Evropy pomáhá s přechodem na tržní ekonomiku.

"Inflace, která je nyní v mnoha zemích nad deseti procenty, je nyní pro tuto oblast nejvážnějším problémem. Pokud se nebude řešit, je zde riziko, že inflace roztočí spirálu mzdové inflace, vynutí si nové nastavení směnných kurzů, případně povede k opožděným a rychlým změnám měnové politiky," shodli se podle agentury Reuters představitelé EBRD v neděli v Kyjevě.

Inflace sužuje většinu zemí střední a východní Evropy včetně České republiky. Roční míra inflace v České republice byla v dubnu 6,8 procenta.

Čtěte více

EBRD také varovala před dramatickým zpomalením hospodářského růstu v zemích střední a východní Evropy v souvislosti s globální úvěrovou krizí. Podle EBRD by právě úvěrová krize v bývalých komunistických zemích mohla způsobit nemalé problémy, protože její dopady se zpravidla projevují velmi rychle.

EBRD právě kvůli obavám z dopadů krize na finančních trzích snížila odhad růstu HDP na Ukrajině a dalších zemích. Růst ve východní Evropě by měl letos činit zhruba 6 procent, přičemž loni činil 7,3 procenta. Na Ukrajině má tempo růstu zpomalit na 5,5 procenta, přestože tamní vláda počítala s růstem 6,8 procenta.

Za zpomalením hospodářského růstu bude podle EBRD také rychlý růst cenové hladiny. Ten bude mít nepříznivé dopady na koupěschopnost domácností. EBRD je na Ukrajině největším finančním investorem a do tamní ekonomiky investuje ročně zhruba 1,6 miliardy dolarů (přibližně 26 miliard korun). Zaměřuje se na řadu projektů, počínaje bankovnictvím a konče infrastrukturou.

Další podrobnosti k hospodářskému růstu

Představitelé EBRD by rovněž měli hlasovat o nástupci nynějšího prezidenta Jeana Lemierra, kterému v červenci končí madát. Očekává se, že do funkce bude dosazen náměstek německého ministra financí Thomas Mirow.

EBRD vznikla v roce 1991. Jejím hlavním posláním byla pomoc bývalým komunistickým zemím s přechodem na tržní hospodářství. Největším akcionářem banky jsou Spojené státy americké, podle kterých EBRD ve střední a východní Evropě svou misi prakticky splnila. EBRD proto nyní bude muset změnit zaměření, případně uvažovat o svém rozpuštění.