omv-mol-potrubi-192-128.jpgOMV se nelíbí dohody o prodeji akcií MOL jiným firmám, včetně české elektrárenské společnosti ČEZ, které nejsou nakloněny spojení OMV s MOL, a požaduje, aby tyto spřátelené firmy neměly s akciovým podílem spojené hlasovací právo.

Firma OMV vlastní v MOL 20,2 procenta a od loňského léta usiluje o její převzetí. MOL se ale plánům OMV důrazně brání a má v tom podporu maďarské vlády. Minulý týden maďarský soud odmítl žalobu OMV, ve které firma požadovala zrušení limitu, který ve stanovách firmy omezuje hlasovací práva jednotlivých akcionářů MOL na deset procent.

 

Čtěte o společnosti MOL:


MOL dělá vše pro to, aby zabránil OMV předložit nabídku na převzetí za zhruba 20 miliard dolarů (320 miliard Kč). Spolu se svými spojenci z řad maďarských i zahraničních bank a firem navršil MOL podíl přes 40 procent, který nedovoluje menšinovým akcionářům uvažovat o převzetí. Vláda k této obraně přispěla vypracováním zákona, který v podstatě v Maďarsku znemožňuje nepřátelské převzetí. Zákon zkoumá Evropská unie.

 

OMV chce pro záležitost speciálního auditora

 

OMV obviňuje maďarskou společnost, že ignoruje práva nezávislých akcionářů a mezinárodně akceptované standardy firemního řízení. Podle OMV některá rozhodnutí na valné hromadě, kterás se konala 23. dubna, neměla být schválena. Nyní chce po soudu, aby akcie, které drží firmy Magnolia, OTP, MFB Invest, ING Bank, BNP Paribas a ČEZ, byly považovány za akcie, které vlastní sama společnost, a neměly tak volební právo ani právo na dividendu. Soud by podle OMV měl jmenovat speciálního auditora, který prozkoumá držení akcií, napsala agentura Reuters.

 

Společnost OMV působí od roku 1991 také v České republice a v roce 2005 zde koupí sítí čerpacích stanic Aral získala osmnáctiprocentní podíl na trhu. MOL podniká na českém trhu s pohonnými hmotami prostřednictvím slovenské dceřiné společnosti Slovnaft.