usa_dum_192.jpgCeny domů ve Spojených státech amerických poklesly v prvním čtvrtletí o 14,1 procenta. Je to pětkrát více než při předchozí recesi. Index, který zohledňuje 20 metropolitních oblastí USA klesl od února o 2,2 procenta a jeho meziroční propad je dokonce 14,4 procenta.

Ekonomové oslovení agenturou Reuters očekávali pokles indexu o 2 procenta. Užší index, který zahrnuje pouze 10 oblastí propadl v březnu o 2,4 procenta, což znamená meziroční pokles o 15,3 procenta.

V polovině května přitom přišla z USA příznivá zpráva o výstavbě nových domů. Ta se totiž v dubnu překvapivě zvýšila o 8,2 procenta po březnovém propadu na sedmnáctileté minimum. Zaznamenala tak nejvýraznější nárůst za více než dva roky.

Další dobrou zprávou je rostoucí prodej domů. Po šesti měsících poklesu poprvé vzrostl v dubnu, přesto je po rok trvající krizi o 42 procent nižší.

Čtěte více

Stavební firmy v dubnu položily v přepočtu na celý rok základy 1,032 milionu obytných domů ve srovnání s revidovanými 954 000 v březnu. Analytici přitom počítali s poklesem na 940 000 domů. Nárůst vykázala také stavební povolení pro budoucí projekty, když vzrostla o 4,9 procenta na ročně přepočtených 978 000 domů.

Americký trh bydlení se v loňském roce propadl do útlumu, který "nastartoval" hypoteční krizi a následné otřesy na globálních finančních trzích. Americký ministr financí Henry Paulson i představitelé americké centrální banky považují podle agentury Reuters útlum trhu s bydlením za největší riziko pro ekonomiku Spojených států amerických.