stavka_belgie_traktory__192x128_.jpgDoprava v Bruselu se ve středu krátce před polednem prakticky zastavila. Centrum Evropské unie totiž zablokovaly stovky kamionů, zhruba tisícovka traktorů a stovky taxikářů. Podobně jako v jiných evropských zemích v posledních dnech, i belgičtí dopravci, zemědělci a taxikáři protestují především proti vysokým cenám paliv.

Dělobuchy pod nohama

V parku Cinquantenaire nedaleko sídla všech evropských institucích se mezi stovkami traktorů proplétají překvapení běžci, většinou právě zaměstnanci Evropské komise, kteří přestávku na oběd využívají ke sportu. V Cinquantenaire mají svůj tábor zemědělci z francouzské části Belgie Valonska.

Většina ve svátečních košilích, přes něž mají přetažené bílé tričko s logem valonské zemědělské asociace. Zatím to vypadá jako dobrosrdečná zahradní slavnost. Nebýt vrtulníků, které přelátávají nad parkem, a policistů v helmách a se štíty všude kolem. Na korbě kamiónu sice někdo neustále rozčileně hovoří do megafonu, většina demonstrujících ale diskutuje v hloučcích, vítá se se starými známými a občas pro legraci hodí někomu pod nohy dělobuch. Většinou se chovají jako malí kluci, předhánějí se v tom, kdo vyleze výš po zdech zdejšího muzea, kdo zakřičí hlasitěji, kdo přiláká pozornost většího počtu fotografů.

Policie varovala 

 

Řidiči ovšem zřejmě vyslyšeli varování policistů, aby ve středu k dopravě raději zvolili vlaky. V časných ranních hodinách bruselské ulice zely prázdnotou. A to i místa, kde se tvoří zácpy bez ohledu na denní dobu.

 

Čtěte více o palivech

 

Řada zemědělců přijela do hlavního města Belgie přímo po ranní směně a tak park voní na Brusel nezvyklou vůní hnoje, kterou přivezli na kolech. V traktorech, převážně značky John Deere, přivezli také přenosné ledničky a mrazící tašky plné svačin a plechovek piva, doufejme že nealkoholického.

 

O co jde protestujícím 

 

Účastníci blokády chtějí dát najevo, jen den před summitem Evropské unie, který se uskuteční rovněž v Bruselu, že rekordní ceny pohonných hmot podstatně zvyšují jejich náklady a požadují opatření, která by dopady zmírnila. Právě tato problematika měla být hlavním tématem vrcholné unijní schůzky, ale nakonec by jí mohl zastínit nejistý osud Lisabonské smlouvy po neúspěšném irském referendu.

Jeden z nich, Denis, přijel do Bruselu vlakem z městečka Ciney, kde se vaří řada slavných belgických piv. Na traktoru dorazil jeho syn. K popsání toho, proč tu dnes zemědělci jsou, mu stačí jediné mezinárodně dobře rozeznatelné gesto: mezi prsty promne imaginární bankovku. "Náklady na energie a krmiva stále rostou, ceny, za které zemědělci prodávají, naopak klesají," řekl agentuře Bloomberg George Van Keerberghen, z vlámského zemědělského sdružení Boerenbond.

"Ceny ropy a zemního plynu představují problém,'' uvedl Firmin Baudoin, který farmaří nedaleko belgického města Ciney. "Máme daleko vyšší výrobní náklady než Argentina nebo Brazílie. Lidé nemají příliš mnoho peněz, a tak si kupují maso právě z Argentiny, a ne od nás. To je problém pro celou Evropskou unii," dodal Baudoin.

Traktory, ale i protestující kamióny a taxikáři zablokovali dopravu v celém městě. Autobusy a tramvaje sice jezdí, urazit v nich trasu, která normálně trvá dvacet minut, může trvat i čtyřikrát tolik.