lesy-priroda-192x128.jpgSněmovní zemědělský výbor v úterý přerušil jednání o situaci ve státních Lesích České republiky (LČR). Poslanci se dohodli, že počkají na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který se zabývá zadáváním zakázek v LČR na odstranění škod po letošní vichřici Emma. Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH) tvrdí, že lesy kvůli pochybnému zadání zakázek přišly nejméně o čtvrt miliardy korun.

Zatím není jasné, kdo se na antimonopolní úřad obrátil. Podle místopředsedy výboru a stínového ministra zemědělství Michala Haška (ČSSD) se na úřad pravděpodobně obrátila jedna z členských firem ČAPLH. Jméno stěžovatele nezná ale ani prezident asociace Pavel Indra.

Během jednání opakovaně zaznělo, že výbor není soudní tribunál, který by rozhodoval o něčí vině. Pokud by však ÚOHS pochybení na straně LČR prokázal, bude Hašek po ministru zemědělství Petru Gandalovičovi požadovat, aby vyvodil personální zodpovědnost směrem k vedení státních lesů.

Čtěte také:

Podle Gandaloviče obsahuje stanovisko ČAPLH nepravdivá obvinění. Zákon o zadávání veřejných zakázek podle něj lesy neporušily a škoda jim tímto způsobem nevznikla.

Lesy ČR měly podle ministra ve smlouvách doložku na tzv. nahodilou těžbu, tedy těžbu třeba kalamitní vedle těžby řádné. Tato doložka tvořila ale jen 20 procent smluvní těžby. Na řadě míst byl přitom podíl kalamitní těžby o mnoho větší než dohodnutý. Podle Gandaloviče tedy hrozilo, že by nasmlouvané firmy odmítly dál plnit smlouvu a kalamitu vytěžit. Proto lesy přistoupily k tzv. jednacímu řízení bez uveřejnění, oslovily tři zájemce a jeden z nich zakázku nakonec získal.

Prezident ČAPLH Indra ale tvrdí, že LČR měly povinnost likvidovat kalamitu pomocí dosavadních smluv. Podmínky, které stanoví zákon pro jednací řízení bez uveřejnění, podle něj naplněny nebyly.