Evropská komise v úterý udělá další krok na cestě k regulaci cen SMS posílaných ze zahraničí a datových služeb, kteří zákazníci mobilních operátorů rovněž využívají při cestách za hranice své domovské země. ČTK to v pondělí potvrdily dva zdroje s tím, že samotný návrh nařízení, které musejí schválit členské státy Evropské unie, se má "na stole" objevit v září.

Nyní by měla eurokomisařka Viviane Redingová, která je strůjcem regulačních snah, oznámit, že operátoři nevyslyšeli její varování, ceny nesnížili, a tak je k tomu donutí Evropská unie. Telekomunikační společnosti měly ceny podle představ Redingové snížit do července. Ta však tvrdí, že jejich snaha nebyla dostatečná.

Operátoři na komisařku "dojem neudělali"

"Viděla jsem čísla, která zveřejnila asociace mobilních operátorů, a průměrná cena SMS zprávy posílané ze zahraničí se od ledna snížila z 29 eurocentů (7,1 koruny) na 28 eurocentů (6,8 koruny). To na mě tedy rozhodně dojem neudělalo," uvedla již v červnu na zasedání ministrů telekomunikací EU. Ceny textových zpráv by měly být podle představ EK ani ne poloviční.

Zajímavostí je, že těmi, kdo nejčastěji využívají volání a psaní zpráv do zahraničí jsou právě politici Evropské unie, jako jsou komisaři či europoslanci, a také úředníci. Záměr komisařů snížit ceny SMS a volání regulací tak naráží i na kritiku, podle které komisaři myslí především na sebe.

Přečtěte si více o snahách Evropské unie regulovat telekomunikační trh

Ceny SMS ovšem nebudou jedinou věcí, která se bude při telefonování z mobilních telefonů v zahraničí měnit. EU již loni nařídila mobilním operátorům, aby zlevnili hovory ze zahraničí, takzvaný roaming. Vytvořila speciální eurotarif, který má strop cen jak odchozích, tak příchozích hovorů. Tato regulace má ovšem platit jen tři roky, přičemž v srpnu vstoupí její platnost do druhého roku.

Evropská komise se prý nicméně chystá navrhnout do konce roku prodloužení platnosti regulace. Důvod je zřejmý. Snížené ceny SMS by měly být rovněž obsaženy v takzvaném eurotarifu. Pokud by se jednání o novém nařízení ale protáhla, regulace krátkých textových zpráv by nakonec mohla trvat jen pár měsíců, což Redingová údajně nechce dopustit.

Ekonom: Snaha EU zavání socialismem

Skeptický k další regulaci Evropské unie je ředitel Centra pro ekonomiku a politiku Petr Mach. "Evropští komisaři by měli nechat ceny na pokoji. Trh s mobilním přenosem hovorů a SMS je konkurenční a dynamický a žádné cenové regulace nepotřebuje. Stamiliony lidí po celém světě profitují právě z toho, že je na trhu mobilní komunikace málo regulací. Snaha EU líbivě regulovat ceny zavání socialismem," uvedl pro server iHNed.cz již dříve Mach.

Operátoři v Česku podle svých sdělení letos cenu za posílání dat a SMS ze zahraničí snížili, a to o desítky procent. Podle mluvčího Telefóniky O2 Martina Žabky by se EU měla snažit regulovat poplatky účtované mezi jednotlivými sítěmi a ne koncové ceny. Mezioperátorské poplatky se podle něj stejně nakonec v koncových cenách projeví.

Prodloužení regulace však není jediným "překvapením", které komise pro operátory chystá. Podle zrojů ČTK je docela dobře možné, že komise rovněž navrhne změnu v účtování cen za roaming. Firmy cenu hovoru v současnosti účtují podle provolaných minut, což podle komise značně omezuje dopad nařízení o snížení cen roamingu. Je tak poměrně pravděpodobné, že Brusel bude usilovat o změnu účtování z minut na vteřiny, otázkou ovšem zůstává, jak se k této věci postaví členské státy.

Při jednáních o regulaci SMS a dalších změnách v mobilním telefonování bude hodně záležet na postoji Čechů. Je takřka jisté, že členským státům a Evropskému parlamentu se nepodaří dosáhnout kompromisu do konce letošního roku. Další vyjednávání by tak řídili Češi, kteří 1. ledna 2009 vystřídají Francouze v čele EU. Česká vláda sice všeobecně není příznivcem unijních regulací, předsednická země se ale podle unijních zvyklostí musí snažit vyjednat kompromis a upustit od svých představ.