Plán pomoci ve výši jedné miliardy eur (přes 23 miliard korun) schválila Evropská komise. Prostředky by měly jít z nevyčerpaných prostředků z unijního rozpočtu pro zemědělství. Africe by měly pomoci řešit současné potíže způsobené rekordně vysokými cenami potravin a ropy.

Plán k tomu, aby mohl být realizován, budou muset ještě schválit členské státy EU a Evropský parlament. Výkonný orgán unie by chtěl, aby prostředky do Afriky začaly proudit počátkem příštího roku, uvedla agentura Reuters.

Čtěte více:

Šéf Evropské komise José Barroso k tomu prohlásil: "Dopad vysokých cen potravin je obzvlášť neúnosný pro nejchudší země světa." S jeho názorem se ztotožnil i eurokomisař pro humanitární pomoc Louis Michel. Zvažovaný plán prý pomůže zvýšit produkci třeba tím, že umožní zajistit víc osiva či hnojiv.

"Je velmi důležité poskytnout zemědělcům v rozvojovém světě prostředky, aby se mohli stát soběstačnými," doplnila eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischerová-Boelová.

V dalších jednáních se ještě bude muset dořešit otázka, na základě jakých kritérií budou země prostředky získávat. Předběžně se počítá s tím, že by se EU řídila třeba závislostí zemí na dovozu potravin či jejich inflací cen potravin.
Výkonný orgán unie by chtěl, aby prostředky do Afriky začaly proudit počátkem příštího roku. Komise by je chtěla vyplácet prostřednictvím mezinárodních organizací, například OSN.

Vysoké ceny potravin, za nimiž stojí z velké části navýšení poptávky v nejlidnatějších a rychle se rozvíjejících zemích jako Čína a Indie, mají letos dopad na stovky milionů lidí. V některých státech vedly i k nepokojům a nestabilitě. Na druhou stranu přispěly ke snížení tržních výdajů v letošním rozpočtu unie, uvedla EK.

Na zemědělství míří přes 40 procent unijního rozpočtu, na který si Brusel pro letošní rok vyčlenil přes 120 miliard eur.