kukurice_CTK__192x128_.jpgO zprávě na začátku července informoval britský tisk s tím, že banka její vydání pozdržela, aby na summitu G8 v Japonsku neuvedla jejím obsahem do rozpaků amerického prezidenta George Bushe.

 

Mitchel v podrobné studii zjistil, že na růstu cen potravinářských komodit v posledním roce se produkce biopaliv přímo i nepřímo podílela 70 až 75 procenty. Kromě přímého efektu zabírání půdy určené dříve k produkci potravin vedl dále boom biopaliv k poklesu zásob klíčových komodit jako kukuřice.

 

Čtěte více o cenách potravin

 

Pokles zásob pak podle studie vyvolal vlny spekulačních aktivit a přiměl některé státy k zákazům exportu komodit, což růst cen ještě urychlilo. Ze zbylých 25-30 procent k růstu cen potravin přispěl pokles kurzu dolaru a zvýšené náklady na hnojiva a dopravu, uvádí studie.

 

Studie Světové banky měla počátkem července velký ohlas a byla pro odvětví biopaliv a jeho politické zastánce další těžkou ranou, protože její odhady dopadů biopaliv jsou mnohem vyšší, než se dosud uvádělo. Mitchell je všeobecně respektovaným zemědělským ekonomem a ve své zprávě doporučil přehodnocení politiky, která boom biopaliv způsobila.

 

"Silný nárůst produkce biopaliv v USA a EU byl podporován subvencemi, povinnými kvótami a dovozními cly. Bez této politiky by byla produkce biopaliv nižší a nárůst cen potravinářských komodit by nebyl tak vysoký," uvedl Mitchell.