chavez-hugo-venezuela__192x128_.jpgVenezuelská vláda vyvlastnila cementárny, které patřily mexické společnosti Cemex SAB, protože se Cemex nedohodl s vládou na podmínkách převzetí majoritního podílu. Se zbývajícími dvěma společnostmi, francouzskou Lafarge a švýcarským Holcimem, se vláda dohodla; obě společnosti souhlasily, že zůstanou minoritními partnery ve firmách.

Převzetí cementáren je dalším krokem v plánu prezidenta Huga Cháveze získat státní kontrolu nad důležitými odvětvími hospodářství.

Čtěte také

Chávez: Další krok k socialismu

Všechny tři společnosti patří mezi největší producenty cementu na světě a dominují venezuelskému cementárenskému průmyslu. Po znárodnění zůstává v soukromých rukách pouze několik malých domácích společností.

Prezident Chávez označil znárodnění cementáren za jeden z mnoha kroků k socialismu. Již dříve vláda znárodnila telekomunikační a elektrárenské firmy, největšího výrobce oceli v zemi a velké ropné projekty.

Levné domy

Venezuelská vláda má problémy splnit svůj slib že vystaví velké množství levných domů. Chávez obvinil zahraniční cementárny, že omezují prodej na domácím trhu, a naopak cement vyváží, aby tak maximalizovaly své zisky. Podle Chavéze proto není dostatek cementu pro domácí výstavbu a znárodnění má tento problém vyřešit.

Ministr ropného průmyslu Rafael Ramírez uvedl, že vláda zaplatí za podíl 85 procent ve venezuelské divizi Holcimu 552 milionů dolarů (9,1 miliardy Kč). Lafarge prodá podíl 89 procent za 267 milionů dolarů. Cemex však podle něj požadoval za své závody 1,3 miliardy dolarů, což bylo pro vládu příliš. Cemex v prohlášení uvedl, že akceptuje převzetí, avšak další informace podle světových agentur neposkytl.