penize-pakliky-tisicikorun__192x128_.jpgMinisterstvo financí zaslalo vládě návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok, která počítá se schodkem 38,1 miliardy korun. Celkové příjmy státního rozpočtu by měly příští rok činit 1113,3 miliardy korun a výdaje 1151,4 miliardy korun, a to včetně peněz na spolufinancování projektů z fondů EU. Vláda by se měla rozpočtem poprvé zabývat v druhém zářijovém týdnu, sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Na konci června již vláda schválila základní parametry rozpočtu, včetně schodku, příjmů a výdajů. V průběhu léta se uskutečnilo několik schůzek ministra financí s jednotlivými ministry ohledně peněz určených pro jednotlivé resorty. Podle náměstka ministra financí Eduarda Janoty se v rozpočtu uskutečnilo několik změn v řádu jednotek miliard korun.

"Jakékoliv požadavky, které nyní formulují správci rozpočtových kapitol, se budou řešit na úrovni vlády v rámci jejích priorit," dodal Jakob.

Odbory připravují protesty

Chytaný rozpočet se nelíví odborářům. Je v něm podle nich málo prostředků na platy a proto chystají protestní akce. Nradikálnější jsou odboráři, kteří zastupují státní zaměstnance. Snaží se na poslední chvíli zabránit tomu, aby vláda na příští rok opět zmrazila jejich platy.

Na platy 450 tisíc zaměstnanců veřejné správy je v letošním rozpočtu navíc jen 1,5 procenta. To je méně než očekávaná inflace. Výjimkou jsou učitelé: ti za poslední rok dvakrát stávkovali a vybojovali si pro rok 2009 čtyři miliardy navíc.

Vicepremiér Petr Nečas tvrdí, že do konce roku se situace zlepší. "Ve druhém pololetí se vyplácejí různé odměny. Tam, kde se podařilo propustit přebytečné pracovníky, budou odměny vyšší," řekl Nečas. Případná stávka prý k ničemu nepovede. "Jedním ze základních cílů vlády je snižování deficitů. Žádná stávka rotačky na peníze nespustí," upozorňuje Nečas.

Deficit se má do budoucna snižovat

Navržený rozpočet má podle MF zajistit dosažení deficitu veřejných financí na úrovni 1,6 procenta HDP. Pro přijetí eura je podle požadavků EU nutno dodržet tříprocentní hranici. Cílem vlády je nadále deficit snižovat až na 1,2 procenta HDP v roce 2012.

Rozpočet by měla vláda schválit do konce září a následně předložit Poslanecké sněmovně. Ta by měla rozpočet schválit do konce roku.

Více o návrhu rozpočtu pro rok 2009

Zatím není jasné, jak by se mohla v rozpočtu projevit novela zákona o dani z příjmu, kterou již vláda schválila. Změna zákona by měla od příštího roku snížit sociální pojištění pro zaměstnance o 1,5 procentního bodu a zachovat 15procentní daň z příjmu. Někteří poslanci za ODS včetně Vlastimila Tlustého návrh na snížení odvodů sociálního pojištění v této výši odmítají a požadují větší snížení daňové zátěže pro občany. Podle mluvčího Jakoba navrhované příjmy rozpočtu již s dopady novely počítají.

Za celý letošní rok počítá ministerstvo financí se schodkem 71,3 miliardy korun, ale podle dřívějších prohlášení ministra financí Miroslava Kalouska bude deficit nakonec nižší.

Loni skončilo hospodaření státního rozpočtu schodkem 66,4 miliardy korun, což bylo o 24,9 miliardy méně než schválený rozpočet. Výdaje státu loni činily jeden bilion korun.