Bruselská komisařka tak stupňuje tlak na mobilní operátory. Jedna SMS by podle jejího nejnovějšího návrhu vyšla na 11 eurocentů, tedy zhruba 2,70 Kč. Uvedly to informované zdroje z unie, napsala agentura Reuters.

Návrh přijmou koncem října 

Dlouho očekávaný návrh komisařky pro telekomunikace nyní koluje mezi ostatními komisaři EK, přijmout by ho komise mohla na konci tohoto měsíce nebo začátkem října. Případnou změnu by muselo schválit i 27 členských států unie a Evropský parlament.

Nové blogy o telekomunikacích na iHNed.cz

Každý rok se přes hranice členských států unie odešle kolem 2,5 miliardy textových zpráv. Stojí přitom zhruba desetinásobek ceny vnitrostátních sms. V červenci Redingová namítla, že z příjmu za tyto roamingové sms zprávy mají operátoři čistý zisk 97 procent. Nyní stojí taková zpráva kolem 29 eurocentů.

Návrh chce také o tři roky do roku 2013 prodloužit cenové omezení roamingových hovorů. Zákon o roamingu byl jedním z nejoceňovanějších opatření, která v Bruselu vznikla.

Skupina evropských regulátorů, kteří korigují odvětví v jednotlivých státech unie, přitom nedávno uvedla, že je nyní cenový strop roamingu příliš vysoký díky tomu, že klesly velkoobchodní ceny za připojení.

Počítání času po půlminutě 

Redingová také chce, aby operátoři začali počítat provolaný čas od 31. vteřiny místo po uplynutí jedné minuty. Toto opatření by tak ušetřilo zákazníkům peníze za velmi krátké hovory. Tento návrh ale v unii zřejmě rozvíří diskusi, protože některé státy již zákonem požadují, aby se provolaný čas počítal na vteřiny od samého začátku hovoru.

Dále čtěte

Součástí návrhu je i cenový strop pro prohlížení internetu přes mobil či laptop, a to jedno euro za megabajt. Tato sazba by se vztahovala také na stahování dat či zasílání elektronické pošty. V současnosti je tato cena kolem tří až čtyř eur.

Národní regulátoři Redingové obecně pomáhají. Jde jim o to, aby skončila situace, kdy se člověk po návratu z ciziny zděsí nad svým účtem za služby mobilního operátora, napsala agentura.