bily_dum_admiinistrativa__192x128_.jpgFederální vláda Spojených států hospodařila v srpnu se schodkem 111,91 miliardy dolarů (1,97 bilionu korun) a za prvních jedenáct měsíců fiskálního roku se úhrnný deficit vyhoupl na 483,4 miliardy dolarů. Proti stejnému období minulého roku je tak schodek vyšší o 76 procent, sdělilo to ve čtvrtek ministerstvo financí USA.

Pokud by na srpnové úrovni již schodek zůstal, šlo by o nejvyšší roční deficit vůbec z hlediska nominální hodnoty. Ekonomové vlády i Kongresu ovšem očekávají v září přebytek takový, že celoroční schodek skončí pod dosavadním rekordem 413 miliard dolarů z roku 2004.

Důsledkem je hypoteční a úvěrová krize

Ekonomové pro srpen čekali mírně nižší deficit - asi 106 miliard dolarů. Loni v srpnu vláda vykázala schodek asi 117 miliard, vyšší deficit však byl tehdy způsoben hlavně přesunem výplat některých federálních dávek.


V růstu letošního deficitu se odráží zhoršování ekonomické situace v důsledku hypoteční a úvěrové krize. Ke schodku však výrazně přispívá i plán podpořit slábnoucí ekonomiku daňovými slevami a pobídkami v letošním objemu asi 150 miliard dolarů.

 

Čtěte více k ekonomickým deficitům

 

Deficit letos stoupne na asi 2,7 procenta  

Bílý dům v létě předpověděl, že za celý fiskální rok do září federální rozpočtový schodek dosáhne 389 miliard dolarů. Rozpočtový úřad Kongresu tento týden odhadl letošní deficit na 407 miliard dolarů. V příští roce vláda kvůli slabé ekonomice čeká vzestup deficitu na rekordní nominální hodnotu 489 miliard USD a kongresový úřad očekává rovněž rekordní schodek 438 miliard dolarů.

V loňském roce klesl rozpočtový deficit americké federální vlády o zhruba 35 procent na 161,5 miliardy dolarů a byl nejnižší za posledních pět let. V přepočtu na výkon ekonomiky, což je pro ekonomy mnohem důležitější číslo než dolarová hodnota, to představovalo asi 1,2 procenta hrubého domácího produktu. Letos by měl deficit stoupnout na zhruba 2,7 procenta.