ctete-v-utery-192-128.jpgSvět zažívá doslova finanční zemětřesení, nejhorší za posledních zhruba 80 let. Jeho epicentrum je na newyorském Wall Streetu, kde se položila další banka.

Ze hry, kde se točí miliardy dolarů, vypadla společnost Lehman Brothers Holdings, čtvrtá největší investiční banka v USA. Ta oznámila, že nakupila takové dluhy, že musí požádat o soudní ochranu před věřiteli.

Stejně by mohl skončit její konkurent – nejvýznamnější brokerský dům světa Merrill Lynch. Ale ten je tak velký, že si nikdo nedovolí ho nechat padnout. Proto ho za 50 miliard dolarů převezme Bank of America.

Sledovali jsme

A do třetice, mamutí pojišťovna American International Group (AIG) je na tom tak špatně, že naléhavě žádá americkou centrální banku o půjčku ve výši 40 miliard dolarů.

Burzy v prudkém poklesu

Náhlý konec dvou významných investičních bank – Lehman a Merrill vyplašil také akciové burzy. Hlavní indexy v New Yorku krátce po poledni ztrácely více než dvě procenta. Akcie Lehman Brothers, které bylo v pátek možné koupit asi za 3,80 dolaru, se během pár hodin totálně znehodnotily na 20 – 25 centů za kus.

Z osmnácti trhů, které v západní Evropě sleduje agentura Bloomberg, jich čtrnáct skončilo ve více než tříprocentním poklesu. Londýn přišel skoro o čtyři procenta.
K burzám, kde investoři nejvíce tratili, opět patřila pražská. Hlavní index PX spadl o 4,2 procenta.

Naděje, že krize, která se ve světě naplno projevila loni v srpnu, začne konečně ustupovat, se tak nenaplňují. Právě naopak. Experti varují, že ještě letos se jenom ve Státech může položit více než desítka bank.

Čtěte také

"Je velice pravděpodobné, že budeme svědky dominového efektu," míní Charles Tatelbaum, americký právník specializovaný na firemní úpadky.

O tom, že je situace v USA a v celém západním světě opravdu vážná, svědčí včerejší prohlášení prezidenta George Bushe. Ten ujistil, že politici činí vše pro to, aby nenastal rozvrat finančních trhů.

"Jde nám o zdraví finančního systému jako celku," komentoval Bush vůbec poprvé vážné otřesy na Wall Streetu.

Útlum hrozí i Česku

Problémy bank se projevují v citelném zpomalení hospodářského tempa nejenom v USA, ale i Evropě. Z předběžných údajů Eurostatu vyplývá, že Německo během druhého čtvrtletí meziročně zvolnilo na 1,7 procenta, Francie na 1,1 procenta a Itálie je na nule.

Čtěte o krizi na blog.iHNed.cz

Citelné ochlazení pociťuje i Česko. A bude hůř.

"Podmínky, za nichž banky poskytují úvěry, se nepochybně dále zpřísní, což bude pro firmy i domácnosti nepříjemné," varuje Michal Mejstřík, ředitel Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy.