dolary-penize-192.jpgAmerická centrální banka (Fed) pokračovala ve středu v uvolňování dalších peněz na trhy. Společně s bankami Austrálie a skandinávských zemí pustily do oběhu 30 miliard dolarů. Obdobně reagovaly i další centrální banky - Evropská centrální banka (ECB), britská Bank of England (BoE) a japonská Bank of Japan.

Fed se v uplynulých pár dnech dohodl s centrálními bankami velkých zemí na uvolnění na trhy 247 miliard dolarů. Ve středu se pak dohodl na dalších 30 miliardách s bankami Austrálie, Dánska, Norska a Švédska. Tyto kroky mají za úkol zlepšit peněžní likviditu na globálních finančních trzích.

ECB a Bank of England nabídly na peněžním trhu jednodenní dolarové úvěry v sumě dosahující 40 miliard dolarů. Podobně reagovala i Bank of Japan.

Jednou vlnou proti druhé

"Bez této pomoci od centrálních bank by hrozilo, že se neklid na akciových trzích začne opět přenášet i na mezibankovní trhy, na peněžní trh. Tím, že centrální banky pumpují dohromady neskutečné objemy likvidity, tak se dá říci, že to potlačují, jednou vlnou jdou proti druhé," uvedl pro server iHNed.cz hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Podle něj tyto finanční injekce svůj smysl tedy mají. "Dokud bude situace tekto nervózní, nebude možné tato opatření jen tak omezit. Centrální banky tak budou nadále pokračovat v podobné politice, nebudou si moci dovolit od ní ustoupit," řekl dále Marek.

V obavě z problémů způsobených existencí špatných hypotečních aktiv ve finančním sektoru si banky odmítají půjčovat i mezi sebou. To krizi na finančních trzích více prohlubuje a vede k velkým potížím těch, kdo se na peněžním trhu refinancují.

Přečtěte si také

Americký Kongres v současnosti jedná o záchranném plánu v objemu 700 miliard dolarů, který schválila americká vláda. Po souhlasu kongresu by mělo americké ministerstvo financí v rukou rozsáhlé pravomoci na nákup dluhů, které vyplývají ze špatných hypoték.

Tento plán se však v Kongresu zatím nesetkal s příliš pozitivní odezvou od kongresmanů. Podle předsedy bankovního výboru Senátu Christophera Dodda je plán v současné podobě nepřijatelný. V budoucnu by mohl být plán Kongresem přijat, ale musely by být podle Dodda učiněny změny.

Marek: Trhy čekají na resumé Kongresu

Navrhovaný plán je podle Marka dobrým nápadem, velmi obtížná ale bude jeho realizace. "A to proto, že se neví, jakým mechanismem a za jakou cenu se problémová aktiva budou vykupovat. To bude určující pro to, jak si mezi sebe rozdělí ztráty finanční sektor a vláda," upozornil Marek.

Jestli plán bude schválen příští týden, nebo za dva týdny, není podle Marka až tak podstatné. "Mnohem důležitější je, aby se už tento týden, nejpozději začátkem příštího týdne kongresmani dohodli, že tento plán podporují a že jej posvětí co nejdříve to půjde. Ten psychologický význam dohody o tom, že dojde ke schválení, je v tuto chvíli nejdůležitější," zdůraznil Marek.

Problémy minulý týden vyostřil bankrot banky Lehman Brothers, prodej společnosti Merrill Lynch a státní záchrana pojišťovny AIG. Americká vláda sestavila plán stabilizace finančního sektoru a nyní se o nutnosti jeho neodkladného přijetí snaží přesvědčit Kongres.