Budova České národní bankyČeská národní banka (ČNB) ve čtvrtek ponechala svoji základní úrokovou míru na 3,5 procenta. Bankovní rada se tak rozhodla vyčkat dalšího ekonomického vývoje a odložit možné změny na příští měnové zasedání. Rozhodnutí bylo v souladu s očekáváním trhu.

ČNB naposledy snížila klíčovou sazbu o čtvrt procentního bodu v srpnu, když usoudila, že inflační tlaky oslabily. Navíc tím tehdy ukončila sérií rekordů české měny. "Změna měnové politiky se tak s velkou pravděpodobností odkládá na příští zasedání, které je naplánováno na prosinec tohoto roku," uvedl Josef Novotný z burzovní společnosti Fio.

Hlasování ČNB 4:2

"Očekáváme, že uvolnění měnové politiky přijde na prosincovém zasedání, důvodem je především zpomalující ekonomický růst a klesající inflační tlaky. Česká ekonomika se v současné době nachází v sestupné fázi hospodářského cyklu, většina makroekonomických dat potvrzuje zpomalování tempa růstu hospodářství," dodal Novotný stím, že očekává snížení růstu HDP na 4,8 procent, v příštím roce pak na 3 procenta.

Pro ponechání úrokových sazeb hlasovali čtyři členové bankovní rady, další dva hlasovali pro snížení sazeb o 0,25 procentního bodu, řekl guvernér ČNB Zdeněk Tůma na tiskové konferenci. Bankovní rada má sedm členů, jednání se nezúčastnila Eva Zamrazilová.

Důvodem pro nynější ponechání sazeb jsou podle Tůmy velké nejistoty ve vývoji ekonomických ukazatelů. Inflace by mohla být proti původním předpokladům spíše nižší, a to kvůli pomalejšímu růstu cen potravin, pohonných hmot, regulovaných cen a nižšímu ekonomickému růstu v zahraničí. Naopak vyšší inflaci mohou způsobit mzdová vyjednávání. Rizikem oběma směry je vývoj kurzu koruny, dodal Tůma.

Více o inflaci a ČNB čtěte ZDE

Vývoj české ekonomiky jde podle Tůmy ve směru souladu s ekonomickou prognózou ČNB, přestože inflace byla mírně nižší. "Zdá se, že míra inflace se už sedmiprocentní hranice nedotkne, i když v září může o nějakou desetinu vzrůst. Platí předpoklad, že v posledním kvartále by měla začít inflace klesat," podotkl.

ČNB neočekává následkem situace ve světové ekonomice dramatické změny ve svém odhadu vývoje tuzemského HDP. Letos předpokládá růst o 4,1 procenta. "Moje intuice mi říká neočekávat změny v řádu procentních bodů, ale spíše v řádu desetin procentního bodu," řekl guvernér.