Cesta státní pomoci neúspěšným bankám zasaženým finanční krizí není jen americkou specialitou. Dopday krize jsou stále patrnější i v Evropě. Dokladem toho je vážná situace v belgicko-nizozemském bankovním a pojišťovacím gigantu Fortis

Jistý lék: Státní injekce

Fortis získá od vlád zemí Beneluxu finanční injekci 11,2 miliardy eur (273,4 miliardy Kč), která má pomoci bance odvrátit hrozbu platební neschopnosti. Dohodly se na tom v noci na pondělí vlády Belgie, Nizozemska a Lucemburska. Výměnou za to každá ze zemí získá ve své národní divizi podíl 49 procent. Belgie investuje do banky 4,7 miliardy eur a Nizozemsko čtyři miliardy. Lucembursko vloží do banky 2,7 miliardy eur, napsala agentura AP.

Belgický premiér Yves Leterme oznámil pomoc Fortisu na tiskové konferenci po bouřlivém víkendu, kdy se poprvé dotkly problémy i velkých evropských bank.

Zdroje blízké jednání uvedly, že vlády zemí Beneluxu zvolily pomoc poté, kdy důvěra investorů v pojišťovnu zcela zmizela. "Nemuseli jsme intervenovat, ale je otázkou, jestli by jinak Fortis vůbec přežila do pondělí," řekl novinářům ministr financí Nizozemí Wouter Bos.

Fortis by se podle vlád nyní měl stát menší a finančně stabilnější bankou. Změní se také vedení banky, které budou jmenovat vlády jednotlivých zemí. Země Beneluxu dále požadují prodej podílu v největší nizozemské bance ABN Amro, který Fortis získal loni.

Problémy Fortisu pocházejí hlavně z loňské akvizice ABN Amro, kterou Fortis koupil spolu s Royal Bank of Scotland a Banco Santander. Celá transakce Fortis finančně vyčerpala a hodnota banky kvůli otřesům na trzích v současnosti dosahuje zhruba poloviny hodnoty, které konsorcium bank za ABN Amro zaplatilo. Na základě páteční závěrečné ceny akcií tržní kapitalizace Fortisu činí 12,1 miliardy eur, za ABN Amro přitom konsorcium zaplatilo 24 miliard eur.

Čtěte více o problémech bank

Kvůli obavám o finanční zdraví akcie Fortisu v pátek klesly na nejnižší hodnotu za 15 let. Od akvizice ABN ztratily již více než tři čtvrtiny své hodnoty.

Generální ředitel banky Filip Diercks v pondělí uvedl, že rozhodnutí o zestátnění banky má zajistit finanční sílu a stabilitu banky. Dierckx byl do funkce jmenován teprve v pátek a je již třetím ředitelem banky za několik měsíců. Předchozí dva rezignovali. V rámci státní pomoci bude muset na svoji funkci rezignovat předseda představenstva Maurice Lippens a nahradí ho kandidát zvenčí.

Problémy i v Británii

Británie znárodní problémovou hypoteční banku Bradford & Bingley a prodá její část španělské bance Santander. Oznámil to dnes britský ministr financí Alistair Darling. B&B je po Northern Rock druhým britským finančním ústavem, který letos přešel pod kontrolu státu.

Španělská banka Santander již v noci na pondělí oznámila, že koupí vklady a síť poboček problémové banky Bradford & Bingley. Santader podle mluvčí za převzetí zaplatí 400 milionů liber (12,3 miliardy Kč).

Britská B&B je další evropskou bankou, která se kvůli hypoteční krizi v USA dostala do problémů. Podle víkendových zpráv médií se stát chystá banku znárodnit. B&B se tak zřejmě stane za Northern Rock druhou britskou bankou, která v letošním roce přejde pod kontrolu státu.

Santader získá vklady 2,7 milionů klientů Bradford & Bingley ve výši kolem 21 miliardy liber. Převezme také síť zhruba 200 poboček. Značka B&B zůstane i nadále zachována.

O znárodnění B&B o víkendu informovala televizní stanice BBC. První náměstkyně ministra financí Yvette Cooperová v reakci na zprávu uvedla, že jednání o budoucnosti banky se stále vedou a že ministr financí Alistair Darling zveřejní úplné prohlášení k této záležitosti dnes před otevřením trhů.

Akcie B&B se v pátek propadly na rekordní minimum 20 pencí za akcii. Tržní kapitalizace společnosti tak činila méně než 300 milionů liber, napsaly agentury AP a Reuters.