penize-euro-ilustracni__192x128_.jpgNynější finanční krize významně zbrzdí hospodářský růst ve střední a východní Evropě. Nejvíc postihne Slovensko a Polsko, ale také Rumunsko. V rozhovoru pro rakouský deník Der Standard to ve středu uvedl přední maďarský ekonom László Csaba.

Maďarská, a částečně ani česká ekonomika podle něj nebudou tak silně zasaženy, protože rostou pomaleji, oslabení přílivu nebo zdražení zahraničního kapitálu pro ně nebude v nynější fázi tak citelné a jejich podniky se většinou neúčastní obchodování na burzách.

Více o tématu - čtěte ZDE

Představa, že by světová krize střední a východní Evropu minula, je však mylná, zdůraznil Csaba. Už proto, že tamní banky jsou převážně ve vlastnictví zahraničních firem a na místních burzách obchodují většinou zahraniční investoři.

"Je tedy třeba počítat s oslabením měn těchto zemí, zpomalením tempa růstu, rozpočtovými problémy vlád a těžkostmi penzijních fondů a podniků obchodovaných na burze,"  dodal.

Krize se dotkne všech

"Také utěšování rakouských bank, že rakouská ekonomika nebude citelně postižena, protože země investovala především ve východní Evropě, je iluzorní," uvedl dále Csaba.

Slovensko, Rumunsko nebo Polsko zůstávají střednědobě stále perspektivními trhy, ale věřit, že investice na východě jsou bezpečné a zůstanou uchráněny drsného větru americké hospodářské krize, by podle něj bylo nesprávné.

Růst ekonomik poklesne níže než se předpokládalo

Csaba soudí, že tempo růstu ekonomik střední Evropy bude letos o 1,5 až dvě procenta nižší, než předpokládají dosavadní prognózy. To bude mít zásadní dopady například na plnění maastrichtských kritérií.

Pozice Maďarska nebo Česka je v tomto ohledu do jisté míry příznivá, protože si ještě nestanovily žádný pevný časový cíl pro vstup do eurozóny. Naopak Polsko svůj vyhlášený termín - rok 2011 - asi těžko splní.