Předseda Evropské komise Jose BarrosoSérie opatření, ke kterým přistoupily jednotlivé země EU v obavách z dopadů finanční krize, může vést k znovuznárodnění finančního systému. Řekl to předseda Evropské komise Jose Manuel Barroso s tím, že by to poškodilo integraci v rámci Evropské unie. Napsala to agentura Reuters.

Barroso upozornil, že by pomoc ze strany jednotlivých členských států EU svým finančním sektorům v době krize neměla vést k pokřivení konkurence. Dodal, že velikost některých evropských bank dělá národní řešení nedostatečnými. Barroso žádá společné "evropské řešení".

Čtěte více o krizi

"Řada národních opatření mohou způsobit znovuznárodnění evropského finančního systému. To by byla překážka pro evropskou integraci," řekl Barroso. "Chci zdůraznit, že základní principy jednotného trhu nemohou být předmětem kompromisu. Bylo by nepřijatelné, aby rozsah pomocí pro banky v potížích byl využit k posílení jejich pozice na úkor konkurence," dodal.

První zemí, která Evropskou komisi rozezlila, bylo Irsko. To minulý týden přistoupilo k neomezené garanci vkladů v irských bankách. To popudilo Británii. Hrozí totiž, že Britové budou své vklady přesouvat do Irska. Největší ekonomiky EU - Německo, Francie, Británie a Itálie- slíbili koordinovat svoji vládní pomoc, ale o den později Německo zavedlo stejné opatření jako Irsko. Podobně zareagovalo Dánsko, Rakousko a Švédsko.