Francouzská ministryně financí Christine LagrandeEvropská unie má "doktrínu", jak čelit současné finanční krizi. Novinářům to řekla francouzský ministryně financí Christine Lagardeová (na snímku). Je výsledkem úterního zasedání evropských ministrů financí v Lucemburku, kteří se snažili nalézt společné principy, podle kterých by mohly jednotlivé státy postupovat při záchraně svých finančních institucí. 

Koordinovaná pomoc

Ministři financí EU prohlásili, že udělají vše nezbytné, aby ochránili bankovní systém a vklady spořitelů. "Souhlasíme, že intervence na národní úrovni musejí být koordinované," stojí ve společném prohlášení ministrů. Napsala to agentura Reuters.

Doktrína řeší mimo jiné to, jak je vlády mohou podporovat, či jak mohou svou pomoc koordinovat. Při současné pomoci problémovým bankám, které podnikají některé vlády, totiž hrozí, že nápravné kroky v jedné zemi způsobí potíže v jiné zemi. Když například Irsko oznámilo, že stoprocentně garantuje vklady drobných střadatelů v bankách, začala řada Britů přesouvat své peníze do tamních bank. Stejně tak podobný závazek v Německu vyvolal tlak v Rakousku, aby se také zaručilo za vklady střadatelů.

Čtěte více o krizi

Ministři financí EU se v úterý proto shodli na principech, kterými by se pomoc bankám měla v celém Evropě řídit, aby vlády problémy neřešily izolovaně.

Principy, kterými by se státy EU měly řídit při nápravě problémů na finančních trzích:

  •  
    • - intervence musejí být včasné a pomoc musí být v principu časově omezená
    • - státy budou pozorně sledovat zájmy daňových poplatníků
    • - současní vlastníci finančních ústavů by měli nést následky intervencí
    • - vlády by měly být v takové pozici, aby mohly měnit management finančních institucí
    • - managementu by neměly zůstat nepřiměřené odměny, vlády by měly mít na tyto odměny vliv
    • - je třeba chránit konkurenci na finančním trhu, zvláště pomocí pravidel o státní pomoci
    • - je třeba zabránit negativním dopadům pomoci v jedné zemi na jinou