Americký ministr financí Henry Paulson varoval před krachy dalších bank.Americký ministr financí Henry Paulson varoval před krachy dalších bank. A to i přesto, že v pátek americký prezident George Bush podepsal Kongresem balíček opatření za 700 miliard dolarů (přes 12 bilionů korun) na podporu amerického finančního sektoru.

Paulson upozornil na to, že finanční krize už měla velmi vážný dopad na ekonomiku. "I přes nové pravomoce ministerstva financí se dá očekávat, že některé finanční instituce padnou," řekl Paulson.

Paulson zároveň podle BBC vyzval k urychlené realizaci tohoto záchranného plánu. "Pokud záchranný plán nebude urychleně uveden v praxi, finanční krize jen tak brzy neskončí," uvedl Paulson.

Centrální banky snižovaly sazby

Centrální banky Spojených států amerických, eurozóny, Velké Británie, Švédska, Švýcarska a Kanady právě v rámci podporu hospodářského růstu ve středu přikročily ke společnému kroku snížením základních úrokových sazeb. Základní sazby jednotlivých zemí se snižily o půl procentního bodu.

Hlavní úroková sazba tak klesla ve Spojených státech amerických už na 1,5 procenta, Evropská centrální banka (ECB) snížila sazbu na 3,75 procenta. Bank of England snížila sazbu z pěti na 4,5 procenta.

Přečtěte si také

K akci se připojila také čínská centrální banka, která snížila sazby o 27 basických bodů. Japonská Bank of Japan, která má sazby nastavené na 0,5 procenta se podle agentury Reuters k akci nepřipojila, ale podle Fedu vyjádřila svou podporu pro tuto koordinovanou akci. Podle agentury Reuters se jedná o první koordinovanou akci světových centrálních bank za více než pět let.

Česká národní banka oznámila ústy své mluvčí Pavlíny Bolfové, že se ve čtvrtek nastavením úrokových sazeb zabývat nebude. "Členové bankovní rady posoudili aktuální situaci na finančním trhu a rozhodli, že tato nevyžaduje, aby se bankovní rada dnes zabývala měnověpolitickými otázkami," uvedla Bolfová.