Akcie na burze v Tokiu v pátek prudce klesly a zaznamenaly nejhlubší pád od krachu na burzách v roce 1987.

Index Nikkei 225 klesl o 9,62 procenta na 8276,43 bodu a za celý týden už ztratil zhruba 24 procent hodnoty. To je více než dvojnásobek ztrát, které index zaznamenal v týdnu bezprostředně po pádu burz v roce 1987.

Prudké propady

V pátek prudce klesají ceny akcií na burzách v Asii a v řadě případů padají na nejnižší hodnoty za několik let. Někde jsou propady tak výrazné, že hlavní indexy klesají i o více než deset procent. Navzdory snahám vlád a centrálních bank podpořit ekonomiku se dál šíří obavy, že svět se nevyhne recesi.

"Výprodej neustává v New Yorku ani v Tokiu. Investory už ovládá jen strach," podotkl k situaci na trzích analytik makléřské společnosti Shinko Securities Jutaka Miura.

Akcie bez výjimky silně klesají na burzách v Hongkongu, Austrálii, Jižní Koreji, Thajsku či na Filipínách. V Indonésii burza už ve středu spadla o více než deset procent a úřady musely přerušit obchodování. Dnes je rovněž zastavily, tentokrát na neurčito.

Asie reaguje na další hluboký propad na Wall Street, kde Dow Jonesův index ve čtvrtek oslabil o dalších více než sedm procent. Poprvé za zhruba pět let se propad pod hranici 9000 bodů a dolů mu pomohlo snížení ratingu automobilek General Motors a Ford Motor.

Centrální banky nejvlivnějších zemí světa ve středu poprvé od roku 2001 sáhly ke koordinované intervenci a snížily základní úroky o půl procentního bodu. Intervence se zúčastnila i centrální banka Číny, která ale sazby snížila v menším rozsahu.