brown2__192x128_.jpgVláda dnes vyjednává s vedením britských bank, kterým ve středu nabídla, že v nich odkoupí podíly až za 50 miliard liber (1,58 bilionu korun) a poskytne jim tak kapitál. Ministerstvo financí projednává nyní konkrétní podrobnosti ohledně rozdělení této částky mezi čtyři banky - RBS, HBOS, Lloyds TSB a Barclays.

Podle deníků The Sunday Times a The Sunday Telegraph by kvůli tak razantnímu kroku mohlo být dokonce přerušeno obchodování na londýnské burze.

Premiér Gordon Brown v neděli v rozhovoru, který otiskl nedělník The Observer, řekl, že země čelí "okamžiku pravdy". "Pro budoucnost ekonomiky, pro pracovní místa a hypotéky nemohou být sázky vyšší než nyní," uvedl.

Čtěte také:

Podle britských médií žádají dohromady o 35 miliard liber (1,1 bilionu korun). Padají různá čísla, ale jisté je, že nejvíce bude potřebovat RBS (podle The Times 15 miliard liber), pak HBOS (deset miliard), zatímco u Lloyds sedm a Barclays tři miliardy liber.

Stát by se tak stal největším akcionářem těchto bank a v případě RBS a HBOS dokonce většinovým. Celý plán má být podle dosavadních informací oznámen v pondělí ráno před otevřením burzy v 09:00 SELČ. Bezprecedentní kapitálový vstup státu do ohrožených bank by mohl vést k tomu, že bude přerušeno obchodování na burze, "aby trh měl čas strávit důsledky těchto kroků", napsaly The Sunday Times.

Stát možná bude mít své zástupce ve správních radách bank

Premiér Brown řekl The Observer vláda tento týden oznámí, jak plán bude přesně fungovat a jak bude vláda tlačit na banky, aby poskytovala půjčky firmám a lidem splácejícím hypotéky. V této souvislosti se mluví i o tam, že stát bude mít své zástupce ve správních radách bank. První náměstkyně ministra financí Yvette Cooperová dnes v televizním rozhovoru ale zdůraznila, že stát v žádném případě nemíní banky řídit.