Držitel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2008 Paul KrugmanSvět čeká podle čerstvého držitele Nobelovy ceny za ekonomii Paula Krugmana dlouhá hospodářská recese, v kolaps ale podle něj pravděpodobně nepřeroste. Informuje o tom agentura Reuters.

"Finanční krize už způsobila světové ekonomice vážné škody. Kvůli ní už v reálné ekonomice existuje ohromné množství sestupných impulsů. I když otevřeme úvěrový trh, stále je před námi strašlivá recese," uvedl pro agenturu Reuters Krugman.

Plán evropských zemí na rekapitalizaci bank má na rozdíl od amerického záchranného balíčku potenciál na vyléčení finančních institucí. Pozitivní reakce trhu ale podle Krugmana ještě nemusí znamenat, že plán bude fungovat.

Přečtěte si také

Krugman je profesorem ekonomie na Princetonské univerzitě. V akademickém světě je nejvíce znám svou "novou teorií obchodu" a vysvětlením měnových krizí. Americký ekonom působil jako sloupkař v listu New York Times, psal pro The Economist, Harper's a Washington Monthly. Ve svých článcích se stal známým kritikem současného amerického prezidenta George W. Bushe.

Kritika Bushe

"Cítím zadostiučinění z faktu, že když jsem Bushe kritizoval, 80 procent veřejnosti s ním souhlasilo. Teď s ním 80 procent veřejnosti nesouhlasí. To je zadostiučinění," dodal Krugman.

Krugman získal Nobelovu cenu za teorii, která odpovídá na otázky týkající se světové urbanizace, a teorii New Trade, jenž hledá souvislosti mezi nedokonalou konkurencí a mezinárodním obchodem. Další Krugmanovou specializací jsou pak peněžní krize.

Prezident České republiky a zároveň profesor ekonomie Václav Klaus byl udělením Nobelovy ceny za ekonomii právě Krugmanovi překvapený. "Ukazuje to, že tato cena za ekonomii se již nedává za vědu. Je to první oceněný v této kategori, který napsal více článků do novin než vědeckých textů a prací," uvedl v pondělí pro HN Klaus.

BLOG na iHNed.cz