Evropští lídři na summitu EU o finanční kriziEvropská unie kvůli finanční krizi chystá zatím blíže nespecifikovanou pomoc průmyslu, která by měla zároveň podpořit poptávku a zvýšit počet investičních zakázek. Vyplývá to z nové verze závěrů summitu EU, který ve čtvrtek končí v Bruselu. Šéfové vlád členských států mají na jednání vyzvat Evropskou komisi, aby příslušný návrh legislativy připravila do konce letošního roku.

Německo potřebuje podpořit automobilky

Podle diplomatických zdrojů se o zasazení podpory průmyslu do závěrů summitu zasadili zástupci Německa s tím, že mají na mysli především podporu automobilového průmyslu. Na něj přitom začíná krize zvolna doléhat a výjimkou není ani česká automobilka Škoda Auto, která už kvůli klesající poptávce ohlásila celkem několikatýdenní přerušení výroby.

Závěrečný dokument vrcholné schůzky EU však přes noc mezi prvním a druhým dnem jednání doznal jen několika málo změn. Unie podpoří záchranný plán pro finanční sektor, na němž se již v neděli dohodli představitelé eurozóny. Na sanaci finančních ústavů by tak měly putovat více než dva biliony eur.

Více o finanční krizi v Evropě čtěte ZDE

Zástupci ČR původně tlačili na to, aby unie při přijímání antikrizových opatření více respektovala pravidla pro poskytování státní pomoci a brala ohled na všechny státy. Na první pohled se však jejich připomínky odrazily jen v jedné větě, v níž EU již nevyjadřuje jen odhodlanost respektovat hospodářskou soutěž a pravidla státní pomoci, ale nově i principy vnitřního trhu.

Datum eura v Česku možná příští rok

Ministr financí ČR Miroslav Kalousek znovu zopakoval svoje výhrady ke krokům některých evropských států, které by mohly podkopat principy paktu stability a růstu, jehož dodržování je podle něj nezbytné ke správnému fungování eura.

Kalousek prohlásil, že ke stanovení data vstupu Česka do eurozóny letos určitě nedojde. "Je evidentní, že ho letos nestanovíme. Možná ho stanovíme příští rok," řekl Kalousek. Při úvahách o zavedení eura je tak prý třeba brát v úvahu i to, že je nyní jeden ze základních pilířů společné evropské měny relativizován.

"Česká vláda má tu výhodu, že si může několik měsíců, možná až rok počkat," řekl Kalousek. Kabinet každý rok (většinou na podzim) vyhodnocuje přípravy na přijetí eura - v takzvaném konvergenčním programu. 

Solidarita s Islandem

Šéfové vlád se také nově chystají vyjádřit podporu Islandu, který finanční krize těžce zasáhla a přivedla zemi na pokraj bankrotu. "Evropská rada vyjadřuje svojí solidaritu se snahami Islandu, tedy země, která je integrována do jednotného trhu EU a jež žádá podporu mezinárodního společenství," uvádí dokument.

Důležitou částí unijní odpovědi na krizi má být i zřízení finančního krizového centra, které má vydávat varování, poskytovat informace a hodnotit problémy na finančních trzích. "Každý členský stát se bude moci kdykoli obrátit na toto centrum, které mu zajistí okamžitou a důvěrnou informaci od úřadujícího předsednictví, předsedy ECB (ve spojení s ostatními evropskými centrálními bankami), předsedy Komise a předsedy euroskupiny," mají odsouhlasit premiéři a prezidenti unijních zemí.

Summit EU rovněž vyzve k posílení regulace finanční institucí, po čemž již ve středu volal francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Unie navíc v závěrečném dokumentu tlačí na urychlení prací na směrnici o kapitálové přiměřenosti, která počítá s přeskupením pravomocí jednotlivých národních regulátorů. S tím mohou mít opět problém zástupci Česka a dalších zemí, které se obávají, že by jejich regulátoři mohli ztratit některé pravomoci, protože jejich bankovní sektor je z drtivé části vlastněn zahraničními investory.