Pákistán žádá od mezinárodních věřitelských organizacích 10 až 15 miliard dolarů.Pákistán popírá, že by oficiálně požádal Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc. Uvedl to ve čtvrtek poradce pákistánského premiéra pro ekonomické otázky Šaukat Tarín.

Výkonný ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn přitom ve středu oznámil, že země žádost předložila a že rozhovory o úvěrovém programu budou zahájeny během několika dnů. "Delegace fondu zahájí s úřady během několika dnů rozhovory o programu zaměřeném na posílení ekonomické stability a zvýšení důvěry ve finanční systém," řekl Strauss-Kahn ve středu s tím, že rozsah pomoci zatím nebyl stanoven.

Tarín prohlásil, že pákistánská vláda nadále doufá, že se jí podaří získat prostředky z jiných zdrojů, například od spřátelených vlád. "Během příštích 15 až 30 dnů budeme potřebovat hotovost. Předložíme oficiální žádost radě MMF, pokud budeme přesvědčeni, že nedostaneme dost peněz z jiných zdrojů," řekl ve čtvrtek Tarín.

Potřeba 15 miliard dolarů

To, že Pákistán žádá od mezinárodních věřitelských organizacích 10 až 15 miliard dolarů, aby se vyhnul platební krizi, uvedl už v úterý nový poradce pákistánského premiéra pro ekonomické otázky Šaukat Tarín.

"Okamžitě nepotřebujeme více než 10 až 15 miliard dolarů. V příštích 24 měsících musíme napravit nerovnováhu, která byla vytvořena, a soustředit se na úpravu rozpočtového deficitu," řekl v úterý Tarín.

Pákistán prochází pravidelnou každoroční revizí ekonomiky, kterou musejí projít i všichni ostatní členové Mezinárodního měnového fondu. Pákistán už ale v kritickém stavu je. Devizové rezervy centrální banky Pákistánu totiž stačí krýt dovoz jen na šest týdnů.

Potřeba až několika miliard dolarů

Pokud MMF novou ekonomickou strategii Pákistánu schválí, očekává se, že přijde pomoc i od mezinárodních věřitelů. Země už se obrátila s žádostí o pomoc na Světovou banku, Asijskou rozvojovou banku a věřitelské státy včetně Saúdské Arábie a Číny.

Přečtěte si také

Jednání začala v Dubaji v úterý a mají zajistit, aby byl fond připraven rychle zasáhnout. Podle analytiků potřebuje Islamábád naléhavě ke stabilizaci ekonomiky tři až čtyři miliardy, přičemž pro platební bilanci by bylo potřeba kolem sedmi miliard dolarů na fiskální rok končící 30. červnem příštího roku.

Obavy o bezpečnost

Inflace se v Pákistánu drží blízko 25 procent, rozpočtový deficit nezadržitelně roste a vládní půjčky od centrální banky připravily o likviditu bankovní systém.

Konzultace Pákistánu s MMF podle agentury Reuters probíhá v Dubaji kvůli bezpečnostní situaci na Blízkém východě, kvůli obavám z hnutí Taliban a z teroristů Al-Káidy. Minulý měsíc musel tým lidí z MMF opustit Islámábád poté, co sebevražedný atentátník zabil 55 lidí a pobořil hotel Marriott.