Kvůli světové finanční krizi přicházejí o místo desetitisíce lidí.Finanční sektor se kvůli světové finanční krizi připravuje podle Financial Times (FT) na další vlnu propouštění. Podle šetření mezi vedoucími pracovníky amerických bank a analytiky se dá očekávat, že bude propuštěno dalších 70 000 lidí.

Americké banky jsou tak podle FT nuceny kvůli špatnému výhledu na následující rok nuceny snižovat náklady v rámci stanovení svých rozpočtů na příští rok. Ty by měly být hotovy už do konce listopadu, a to včetně plánu na propouštění zaměstnanců. Podle nejrůznějších odhadů už přitom stála finanční krize místo na 150 000 lidí v celosvětovém finančním sektoru.

Podle Financial Times hrozí další vlna propouštění finančním institucím především v tak celosvětově významných finančních centrech, jako jsou New York, Londýn a Hongkong, kde klesají příjmy z daní a tamní trhy s nemovitostmi se dostávají pod velký tlak.

Místa redukuje i Deutsche Post

Propouštění se však netýká jen amerických finančních institucí. Například německá poštovní a logistická skupina Deutsche Post v pondělí oznámila, že zruší 9 500 pracovních míst a uzavře všechna centra divize DHL Express ve Spojených státech amerických. Redukce pracovních míst je i v jejím případě reakcí na vysoké ztráty na americkém trhu.

Opatření jsou součástí širšího plánu na snižování aktivit firmy v USA. Provozní náklady divize DHL Express v USA by díky nim měly podle agentury Bloomberg klesnout na méně než miliardu eur z nynějších 5,4 miliardy ročně. Logistická divize Deutsche Post v současnosti v USA zaměstnává přes 25 tisíc lidí

Přečtěte si také

"Čtvrté čtvrtletí bude velmi dramatické. Řada velkých hráčů na finančních trzích bude muset redukovat počet svých zaměstnanců o 25 až 30 procent," uvedla pro Financial Times analytička společnosti Oppenheimer Meredith Whitneyová.

Škrty míst a pokles tržeb

Například investiční banka Goldman Sachs minulý týden zahájila plánované 10procentní snížení počtu zaměstnanců ze svých 32 500 pracovních míst. Podobné kroky ale chystají i další americké banky. Například Citigroup hodlá zrušit až 23 000 míst, Merrill Lynch seškrtal počet zaměstnanců o 5 700, Morgan Stanley 4 400.

Podle bankéřů se dá očekávat v posledním čtvrtletí letošního roku další propad tržeb, mírný růst by naopak mohl přijít v příštím roce. Většina bank však odmítla své rozpočtové plány a redukci počtu pracovních míst komentovat s tím, že jsou v běhu a musejí být dokončeny.

Nedávná studie Federal Reserve došla k závěru, že jen v New Yorku přijde o práci v příštích několika letech ve finančním sektoru 55 000 až 78 000 lidí.