zadluzeni_uver_kreditkyTempo zadlužování domácností v Česku se zpomaluje. Zatímco v posledním čtvrtletí 2007 vzrostly úvěry v Bankovním registru klientských informací každý měsíc v průměru o 2,2 procenta, ve třetím čtvrtletí 2008 to bylo o 1,6 procenta. Informovala o tom ve středu společnost CBCB - Czech Banking Credit Bureau, která bankovní registr provozuje. Jeho členové si vyměňují údaje o platební morálce a zadluženosti svých zákazníků.

"Za snížením tempa růstu celkového objemu úvěrů stojí pokles nově poskytnutých úvěrů. Zatímco v posledním čtvrtletí roku 2007 vzrostl objem nově poskytnutých úvěrů o necelých osm procent, ve třetím čtvrtletí roku 2008 naopak o téměř tři procenta poklesl," uvedla výkonná ředitelka společnosti CBCB Zuzana Pečená.

Pokles nově poskytnutých úvěrů zaznamenala i u hypoték a úvěrů ze stavebního spoření, které tvoří okolo 73 procent všech úvěrů evidovaných v bankovním registru. Přestože celkový objem hypoték v letošním třetím čtvrtletí vzrostl o 22,4 miliardy na 468,6 miliardy korun, proti poslednímu čtvrtletí roku 2007 je tento nárůst o více než pět miliard nižší. Obdobně u úvěrů ze stavebního spoření byl nárůst ve třetím čtvrtletí roku 2008 o 1,6 miliardy nižší než v posledním čtvrtletí 2007.

Objem úvěrů vzrostl meziročně o dvacet procent

Celkový objem úvěrů evidovaných v bankovním registru dosáhl na konci třetího čtvrtletí téměř 990 miliard korun, což je ve srovnání se stejným obdobím loni o dvacet procent více. V průběhu října pak celkový objem úvěrů překonal hranici jednoho bilionu korun.

Celkový objem úvěrů evidovaných v Nebankovním registru klientských informací dosáhl na konci třetího čtvrtletí 2008 téměř 400 miliard korun. Na rozdíl od bankovního registru se objem nově upsaných úvěrů v nebankovním registru nadále zvyšuje. Ve třetím čtvrtletí roku 2008 bylo každý měsíc v průměru upsáno 368 milionů korun nových úvěrů, což je o 19 milionů korun více, než kolik činil průměrný měsíční růst o čtvrtletí dříve.

"Očekáváme, že tempo růstu úvěrů v nebankovním registru začne stagnovat nebo dokonce zpomalovat obdobně jako v případě bankovních úvěrů. Důvodem je odpovědnější chování lidí i finančních institucí po událostech na světových finančních trzích," míní Karel Kolář, výkonný ředitel sdružení LLCB, které nebankovní registr provozuje.

Více o tématu - čtěte ZDE

Za první tři čtvrtletí roku 2008 daly členské společnosti do obou registrů 2,6 milionů dotazů. Počet dotazů do bankovního registru tak meziročně vzrostl o 24 procent a do nebankovního registru o 21 procent. Prostřednictvím dotazů do bankovního registru nalezly členské společnosti devět z deseti (tzv. hit-rate 87 procent) a prostřednictvím dotazů do nebankovního registru sedm z deseti žadatelů o úvěr (hit-rate 70 procent).

O výpis z některého z registrů zažádalo letos v prvních třech čtvrtletích okolo 38.500 lidí. Počet výpisů z bankovního registru meziročně vzrostl o 26 procent, počet výpisu z nebankovního registru dokonce o více než 100 procent.

Registry slouží jeho účastníkům k vzájemnému informování o údajích vypovídajících o bonitě, důvěryhodnosti a platební morálce jejich klientů. Obsahuje jak negativní, tak i pozitivní informace o zákaznících. Členové registru tak mohou jeho pomocí například zjistit, zda žadatelé o jejich finanční produkty nepatří mezi neplatiče nebo nejsou předlužení.

Bankovní a Nebankovní registr klientských informací v ČR organizuje společnost CCB - Czech Credit Bureau, zajišťuje jim i technický servis. Firma, která vznikla v listopadu 2000, je stoprocentní dceřinou společností firmy CRIF založené v Itálii v roce 1988.